Vima Hofa metodes pētījumi un to analīze

Vima Hofa metodes pētījumi un to analīze

Vima Hofa metode (WHM) ir holistiska pieeja, kas apvieno aukstuma iedarbību, elpošanas vingrinājumus un meditāciju un kas uzlabo fizisko un garīgo labsajūtu. Šīs metodes pētījumos ir mēģināts novērtēt tās priekšrocības un efektivitāti, sistemātiskos pārskatos un eksperimentālajos pētījumos ir parādīta tās fizioloģiskā un psiholoģiskā ietekme.

Fizioloģiskie un psiholoģiskie rezultāti

 • Iekaisuma mazināšana: Šķiet, ka WHM mazina iekaisumu, palielinot epinefrīna līmeni, kas savukārt paaugstina interleikīna-10 līmeni un samazina proiekaisuma citokīnu daudzumu. Tas potenciāli labvēlīgi ietekmē cilvēkus ar iekaisuma slimībām (Almahayni & Hammond, 2023).
 • Stresa mazināšana: Antarktīdas ekspedīcijas pētījumā, kurā tika izmantoti WHM elpošanas vingrinājumi, meditācija un aukstuma iedarbība, tika konstatēts depresijas simptomu samazinājums un nenozīmīgs kortizola līmeņa samazinājums, kas liecina par zemāku stresa reakciju dalībniekiem (Touskova et al., 2022).

Fizisko vingrinājumu veikums:

 • Anaerobais sprints: Viena WHM sesija neuzlaboja sprinta sniegumu, lai gan izraisīja fizioloģiskas izmaiņas, piemēram, samazinātu skābekļa piesātinājumu un elpošanas alkalozi (Citherlet et al., 2021).
 • Elpošanas ekonomija: Pusaudžu skrējējiem četru nedēļu WHM treniņu programma būtiski neuzlaboja elpošanas parametrus, piemēram, minūtes ventilāciju vai elpošanas biežumu (Marko et al., 2022).

Piemērošana īpašām iedzīvotāju grupām

 • Muguras smadzeņu bojājumi: Iepriekšējie pierādījumi liecina, ka WHM ir iespējams izmantot, lai uzlabotu fizisko un garīgo veselību cilvēkiem ar muguras smadzeņu bojājumiem. Šī intervence ietvēra ikdienas elpošanas vingrinājumus un uzrādīja pozitīvas tendences attiecībā uz veselības rezultātiem (de Groot et al., 2023).

Lai gan WHM ir parādījusi daudzsološu ietekmi uz iekaisuma un stresa mazināšanu, tās loma fiziskās slodzes uzlabošanā joprojām nav skaidra. Šī metode var sniegt unikālu labumu cilvēkiem ar īpašām veselības vajadzībām, piemēram, iekaisuma slimībām vai muguras smadzeņu traumām. Turpmākie pētījumi vēl vairāk noskaidros tās priekšrocības, jo īpaši dalībniekiem, kas nav veselīgi, un citām specializētām iedzīvotāju grupām.

Vima Hofa metodes (WHM) pētniecības jaunumi

Jaunākie pētījumi ir paplašinājuši mūsu izpratni par Vima Hofa metodi (WHM) un tās potenciālo labvēlīgo ietekmi uz fizisko un garīgo veselību. Šeit ir apkopoti jaunākie un pašreizējie pētījumi:

2024. gada pētījumi, kas pašlaik notiek:

 • Mentālā veselība un noturība pret stresu: Kalifornijas Universitātē Sanfrancisko tiek pētīts, kā WHM ietekmē garīgo veselību un noturību pret stresu.
 • Muguras smadzeņu bojājumu pacientu dzīves kvalitāte: Reade veic randomizētu kontrolētu pētījumu (RCT), lai izpētītu WHM prakses ietekmi uz ar veselību saistīto dzīves kvalitāti cilvēkiem ar muguras smadzeņu bojājumiem.

2023. gada pētījumi

 • Ietekme uz smadzeņu kanabinoīdu signalizāciju un interoceptīvo funkciju: Muzik et al. (2023) pētījumā tika pētītas izmaiņas smadzeņu bioloģijā pēc 6 nedēļu ilgas WHM apmācības. Pozitronu emisijas tomogrāfijas (PET) un funkcionālās magnētiskās rezonanses (fMRI) skenēšana atklāja būtisku kanabinoīdu receptoru saistīšanās un ar interocepciju saistīto smadzeņu reģionu iesaistīšanās pieaugumu. Šīs izmaiņas korelēja ar depresijas simptomu uzlabojumiem, kas liecina, ka WHM var līdzsvarot stresa reakcijas un psiholoģiskos procesus.
 • Domu uztveres un elpošanas vingrinājumi muguras smadzeņu traumu gadījumā: De Groot et al. (2023) izmēģinājuma pētījumā konstatēja, ka cilvēkiem ar muguras smadzeņu traumām, kuri praktizēja WHM elpošanas un domāšanas vingrinājumus, uzlabojās miegs, stress, enerģija un sāpes, kas liecina par iespējamiem ieguvumiem fiziskās un garīgās veselības jomā.
 • Sāpju jutīguma mazināšana: Zwaag et al. (2023) pierādīja, ka WHM elpošanas vingrinājumi ievērojami samazināja sāpju uztveri, ko izraisīja elektriskie stimuli, kas ilga vismaz četras stundas. Arī aukstuma iedarbība mazināja sāpju uztveri, kas nozīmē, ka WHM varētu izmantot iekaisuma stāvokļu ārstēšanai.
 • Kombinētas elpošanas tehnikas un aukstuma iedarbības: Kopplin un Rosenthal (2023) veica randomizētu pētījumu, kurā atklāja WHM elpošanas un aukstuma iedarbības sinerģisko ietekmi uz stresa uztveres samazināšanu, turklāt kombinācija deva visizteiktākos rezultātus.

2022 Pētījumi

 • Iekaisuma reakcijas mazināšana: Zwaag et al. (2022) pierādīja, ka WHM elpošanas vingrinājumu un aukstuma iedarbības kombinācija efektīvi mazina iekaisuma reakciju uz endotoksēmiju neatkarīgi no instruktora vai treniņa ilguma.

2020. gada pētījumi

 • Simpātiskās nervu sistēmas aktivizācijas pretiekaisuma iedarbība: Zwaag et al. (2020) pētījumā konstatēts, ka WHM palielina laktāta un piruvāta līmeni, kas palīdz palielināt pretiekaisuma citokīnus un samazināt proiekaisuma mediatorus.

2019. gada pētījumi

 • Artrīta pārvaldība: Buijze et al. (2019) pētījums liecina, ka WHM varētu būt drošs un efektīvs aksiālā spondiloartrīta ārstēšanā, samazinot iekaisuma marķierus un uzlabojot pacientu dzīves kvalitāti.

2018. gada pētījumi

 • Smadzenes pār ķermeni: Muzik et al. (2018) atklāja, ka smadzeņu centrālajai nervu sistēmai, nevis perifērajiem mehānismiem, ir galvenā loma autonomās atbildes reakcijas uz aukstuma iedarbību mediācijā, izmantojot WHM.

2015. gada pētījumi

 • Rezultātu gaidas treniņos: van Middendorp et al. uzsvēra, kā optimisms un gaidas var ietekmēt fizioloģiskās un imūnās atbildes reakcijas uz izraisītu iekaisumu pēc WHM treniņiem.

2014. gada pētījumi

 • Simpātiskā nervu sistēma un imūnā atbilde: Kox et al. atklāja, ka WHM var aktivizēt simpātisko nervu sistēmu un samazināt proiekaisuma mediatorus, palīdzot tikt galā ar gripai līdzīgiem simptomiem.
 • Aklimatizācija augstumā: Buijze un Hopmans ziņoja, ka WHM palīdzēja novērst un mazināt akūtas kalnu slimības (AMS) simptomus Kilimandžāro kalnā.
 • Aukstuma iedarbība un brūnie tauki: Vosselmans un citi pētnieki nekonstatēja būtiskas atšķirības brūno taukaudu vai aukstuma izraisītas termogenezes ziņā starp Vimu Hofu un viņa dvīņiem, taču atzīmēja Hofa spēju uzturēt ķermeņa temperatūru.

2012. gada pētījumi

 • Meditācijas ietekme uz imūnsistēmu: Kox et al. pierādīja, ka Vims Hofs ar meditācijas un koncentrēšanās palīdzību var ietekmēt savu autonomo nervu sistēmu un imūnsistēmu.

2009. gada pētījumi

 • Asins analīzes iegremdējot ledū: Dr. K. Kamlers un G. Stjuarts norādīja, ka Vims Hofs varēja paaugstināt ķermeņa temperatūru pēc ilgstošas aukstuma iedarbības, izmantojot WHM metodes.

2007. gada pētījumi

 • Asins analīzes un elpošanas vingrinājumi: Feinšteina institūta pētījumi, ko vadīja Dr. K. Treisijs, apstiprināja, ka WHM tehnikām ir fizioloģiska ietekme.

Vima Hofa metodes pētījumi konsekventi liecina par tās potenciālo labumu stresa, sāpju un iekaisuma mazināšanā. Lai gan pētījumi ir daudzsološi, tie turpinās pētīt specifiskos WHM mehānismus, pielietojumu un efektivitāti dažādos veselības stāvokļos.

Atgriezties blogā