Dzīvojot mūsdienu pasaulē, ir viegli iekrist komfortā un paļauties uz digitālo risinājumu sniegtajām ērtībām un virtuālajām izklaidēm. Tomēr, kad Tu pēdējo reizi pats radīji kaut ko ar savām rokām? Rokdarbi nav tikai nostalģiski nostāsti no vecāku un vecvecāku jaunības laikiem. Tie var kalpot kā meditatīvs ķermeni, prātu un radošumu attīstošs instruments. Nereti valda uzskats, ka darbošanās ar rokām ir paredzēta tikai māksliniekiem, bet tā nav patiesība. Pats būtiskākais ir tieši pats process, nevis rezultāts. Tev nav jāsaglabā vai kādam jārāda tas, ko radi. Ļaujies procesam un pēc tam vari aizmirst par padarīto. Ļauj savam prātam un ķermenim izdzīvot radošo un aizraujošo procesu, kad šķietami “ne no kā” top “kaut kas”.

Ieguvumi fiziskajai veselībai

Rokdarbi uzlabo sīkās motorikas prasmes. It īpaši klasiskās nodarbes, kā adīšana, zīmēšana, kokapstrāde un pat dārzniecība, ievērojami uzlabo roku veiklību un koordināciju. Šīs prasmes ir ļoti būtiskas visas dzīves laikā. Bērnībā tās palīdz attīstīties un augt, bet vecumdienās nodrošina fizisko veiklību un kustību prasmes saglabāšanu.

Darbošanās ar rokām ir lieliska stresa un kortizola līmeņa samazināšanai. Ritmiskas un atkārtojošas kustības, kas saistītas ar rokdarbiem vai veidošanu, var izraisīt relaksācijas stāvokli ķermenī. Līdz ar to tiek palēnināta stresa hormonu veidošanās. Šāda dabiska pieeja stresa mazināšanai var efektīvi pazemināt asinsspiedienu un nomierināt sirdsdarbību.

Ar rokdarbu palīdzību ir iespējams uzlabot arī smadzeņu darbību un kognitīvās spējas. Radošais process ir diezgan sarežģīts izaicinājums smadzeņu darbībai. Tā ir komplicēta problēmu risināšana, kurā iesaistās dažādi smadzeņu reģioni un nervu sistēmas daļas.

Ieguvumi mentālajai veselībai

Darbošanās ar rokām ir efektīvs veids, kā panākt meditatīvu stāvokli. Aizrautīga nodošanās jebkādam procesam pārņem prātu un ķermeni, veicinot apzinātību. Fokusējoties uz procesu, prāts atrodas “šeit un tagad” stāvoklī, nevis domājot par ikdienas rūpēm vai citiem dzīves sarežģījumiem.

Rokdarbi var uzlabot noskaņojumu un dopamīna izdalīšanos. Pirmkārt, ja ļaujies nodarbei, kas tevi aizrauj, tas viennozīmīgi strauji uzlabos garastāvokli jebkurā situācijā. Otrkārt, katra pabeigta projekta rezultātā tiek iegūta lielāka vai mazāka sasnieguma sajūta, kas izraisa dopamīna izdalīšanos smadzenēs. Dopamīns ir hormons, kas saistīts ar baudas sajūtu. Tas efektīvi spēj uzlabot garastāvokli un palielināt vispārējo laimes un apmierinātības sajūtu.

Aizrautīga darbošanās var veicināt arī plūsmas stāvokļa iegūšanu. Tas ir mentālais stāvoklis, ko raksturo intensīva koncentrēšanās un laika izjūtas zaudēšana. Šāda plūsmas pieredze ir saistīta ar apmierinātību, aizrautību un samazinātu negatīvo emociju daudzumu.

Dažādi radoši rokdarbu veidi

Rokdarbi neaprobežojas tikai ar zīmēšanu un adīšanu. Ir tik daudz radošu iespēju, kuras izmēģināt. Katrs var atrast sev piemērotu un patīkamu nodarbošanos. Tikai izmēģinot ir iespējams uzzināt, kādi rokdarbi Tev šķitīs visaizraujošākie. Nereti gadās, ka kādam par hobiju kļūst tieši tas, kas sākotnēji šķita pavisam nesaistošs. Līdz brīdim, kad vienreiz neplānoti izmēģināja…

1. Amatniecība un DIY projekti

Iesaistīšanās amatniecībā un pašdarbības projektos ir lielisks veids, kā apvienot radošos ar praktisko. Tā var būt adīšana, kokapstrāde vai antīko lietu restaurēšana. Katra projekta beigās ir potenciāls radīt kaut ko noderīgu sev vai citiem. Tomēr atceries, ka pats process ir būtiskākais, tādēļ nav svarīgi darīt perfekti, bet baudīt nodarbi.

2. Tēlniecība un keramika

Lai arī sākotnēji var šķist, ka tēlniecība ir ļoti māksliniecisks process un iesācējiem tur vietas nav, tā nav patiesība. Savus iedomātos tēlus vari radīt no māla, stikla vai pat plastilīna. Šāda darbošanās īpaši izteikti nodarbina sīko motoriku, kā arī dažādus smadzeņu centrus. Kamēr vien izbaudi procesu un esi ieinteresēts tajā, tikmēr galvenais mērķis ir sasniegts.

3. Pavārmāksla un kulinārija

Arī gatavošana ir radīšana ar rokām. Iespējams, šis ir viens no vispieejamākajiem hobijiem kādu vien var iedomāties. Pavārmāksla nešķiet tik biedējoša, jo kaut kādā līmenī tas tiek darīt gandrīz katru dienu. Tomēr arī šajā procesā ir iespējams iegrimt ar vien dziļāk un radoši izpausties. Atklāj dažādu kultūru tipiskos ēdienus, izmēģini retas receptes vai sarežģītus konditorejas izstrādājumus – tas viss var būt ļoti aizraujošs process, kas prasa Tavu klātesamību un nedalītu uzmanību.

4. Dārzkopība un telpaugi

Pat ja Tev nav dārzs, vari izmēģināt šo lielisko nodarbi veidojot dažādus nestandarta risinājumus uz palodzes vai citur iekštelpās. Dārzkopība veicina arī spēcīgākas saiknes veidošanu ar dabu un dienas gaismas ciklu. Katrs panākums būs lielisks dopamīna avots.

Rakstīšana un zīmēšana Pat rakstīšana ar pildspalvu uz baltas lapas mūsdienās ir kļuvusi par īpašu nodarbi. Ikdienā tā gandrīz nemaz vairs neeksistē, bet rakstīšana ar roku ir būtiska dažādu nervu sistēmas procesu regulēšanā. Līdzīgi darbojas arī zīmēšanas, gleznošanas vai krāsošanas tehnikas. Tev nav jābūt ar mākslas skolas izglītību, lai veidotu mandalas, skicētu vai krāsotu krāsojamās grāmatas.

Līdzsvars starp modernajiem izaicinājumiem un radošu darbošanos

Rokdarbu iekļaušana ikdienas dzīvē var kalpot kā efektīvs palīgs, lai nomierinātu savu nervu sistēmu un atbrīvotu prātu no nevēlamām domām, nemitīgajos modernās pasaules izaicinājumos. Izbaudot ar rokdarbiem saistītās terapeitiskās priekšrocības, Tu vari spēcināt savu fizisko veselību, uzlabot mentālo labsajūtu un panākt harmonisku līdzsvaru starp digitālo vidi un fizisko realitāti.

Vairāk par to, cik nozīmīgi ir darboties ar rokām un ļauties šim procesam, runā raidījuma “Labāks Tu. Dienas mikrodeva” viesi – labbūtības trenere Kristīne Lūsiņa un Sandijs Lūsēns, kuru visvieglāk raksturot, kā radošu personību ar plašu pieredzi. Abi viesi atklāj, kā praktiska darbošanās un dažādas radošās izpausmes palīdz viņu ikdienā saglabāt vēsu prātu un aizrautību pret savu nodarbošanos. Sarunas laikā parunāsim arī par nākotnes vīzijām un draudiem, kas saistās ar straujo pāreju uz digitālo pasauli.

Raidījums tapis sadarbībā ar biedrību “Veselīga Latvija”.
Raidījumu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par raidījuma saturu atbild EHR Latviešu Hiti.
#SIF_MAF2023

>