Pirts tradīcijām ir sena vēsture. Zināms, ka Ziemeļeiropā šīs tradīcijas tika piekoptas jau aptuveni pirms 2000 gadiem. Līdz šai dienai tās ir saglabājušas savu nozīmīgumu un ir neatņemama kultūras dzīves sastāvdaļa valstīs kā Latvija, Igaunija, Somija un Krievija.

Latviešiem jau izsenis bijusi nozīmīga pirts kultūra un agrāk gandrīz katrā lauku sētā atradās pirts, jo tā bija vieta, kur attīrīt ne tikai miesu, bet arī prātu, aizmirst par ikdienas rūpēm, atbrīvoties no saspringuma un atgūt spēkus.

Pasaulē ir sastopamas dažādu veidu pirtis un tās var iedalīt četros pamatveidos, atkarībā no temperatūras un mitruma:

 • Sausā gaisa pirtis – temperatūra no + 60 līdz +120°C, mitrums 5-25%
 • Slapjā gaisa jeb tvaika pirtis – temperatūra no + 50 līdz +85°C, mitrums 80-100%
 • Ūdens jeb japāņu pirtis – ūdens temperatūra no + 30 līdz +52°C
 • Dažādas specifiskas ķermeņa karsēšanas metodes

Izplatītākās pirtis Latvijā ir slapjā gaisa jeb tvaika pirtis, kur uz karstiem akmeņiem lej ūdeni, tādā veidā radot garaiņus un padarot gaisu mitru.

Ieguvumi, ejot pirtī

Atrašanās pirtī un intensīva svīšana var pozitīvi ietekmēt veselību. Pirts apmeklējuma laikā paātrinās sirdsdarbība un paplašinās asinsvadi. Novērots, ka sirdsdarbība palielinās no 100 – 150 sitieniem minūtē, ko var pielīdzināt zemas vai mērenas intensitātes fiziskajām aktivitātēm. 

Paātrināta asinsrite var palīdzēt samazināt muskuļu sāpes, uzlabot locītavu kustību un atvieglot artrīta sāpes. Cilvēkiem ar astmu pirts var palīdzēt atvērt elpceļus un atvieglot citus simptomus. Pirts lieliski noder arī sejas ādas attīrīšanai, jo karstais gaiss atver poras un uzlabo ādas izskatu. 

Tā kā karstums uzlabo asinsriti, tad tas var palīdzēt ne tikai ķermenim, bet arī smadzeņu darbībai – pirts palīdz nomierināties, samazināt depresiju, uzlabot miegu un labsajūtu.

Mīti un patiesība

Ir daudz ieguvumu, ko pirts var sniegt veselībai, taču pirms pirts apmeklējuma ņem vērā šos izplatītākos mītus!

Mīts: Pirts ir piemērota visiem

Lai arī došanās pirtī vairumā gadījumu atstāj pozitīvu ietekmi uz organismu, tomēr ir cilvēki, kuriem nepieciešams no tās izvairīties. Pirts nav ieteicama zīdaiņiem un cilvēkiem ar veselības problēmām, piemēram, sirdsdarbības traucējumiem vai vaļējām brūcēm. Grūtniecēm pirms pirts apmeklēšanas būtu jākonsultējas ar ārstu.

Mīts: Svīšana palīdz izvadīt toksīnus no organisma

Nav zinātnisku pētījumu, kas pierādītu, ka svīšana izvada toksīnus no organisma. Toksīni, piemēram, alkohols, dzīvsudrabs un alumīnijs, galvenokārt tiek izvadīti caur nierēm, aknām un zarnām.

Mīts: Pirts apmeklēšana palīdz atbrīvoties no liekā svara

Taisnība, ka pēc pirts apmeklējuma svars būs samazinājies, taču tas būs no šķidruma, nevis tauku zuduma. Svars tiks atgūts, tiklīdz kaut kas tiks apēsts vai izdzerts.

Ievēro piesardzību

Lai izvairītos no negatīvas ietekmes uz veselību, ieteicams ievērot arī šādus piesardzības pasākumus:

 • Izvairies no alkohola lietošanas pirms un pēc pirts apmeklējuma! Alkohola lietošana palielina atūdeņošanās, hipertensijas, aritmijas un pēkšņas nāves risku.
 • Ierobežo laiku, ko pavadi pirtī! Tiem, kas pirmo reizi apmeklē pirti, ieteicamais laiks ir 5-10 minūtes. Pieredzējušākiem tās var būt 20 līdz 30 minūtes.
 • Dzer daudz ūdens! Lai arī kāda veida pirti apmeklē, svarīgi atjaunot izsvīdušo šķidrumu organismā.
 • Izvairies no pirts apmeklējuma, ja esi saslimis! Cilvēkiem, kuri ir saslimuši, būtu nepieciešams nogaidīt un atjaunot organisma spēkus. 
 • Nelieto smagu maltīti pirms pirts apmeklējuma! Tas var radīt diskomfortu un atstāt negatīvu ietekmi uz pašsajūtu.
 • Neļauj sev aizmigt pirtī!
 • Jo mazāk apģērba, jo labāk! Daži apģērba gabali tiek pieļauti, taču tie nedrīkst būt cieši pieguļoši un sintētiski. 
 • Izmanto saunas cepuri! Vilnas saunas cepure jeb tā saucamā баня ir savdabīgs pirts aksesuārs, kas nāk no krievu pirts kultūras un iemantojis strauju popularitāti visā pasaulē. Tā ieguvusi lielu piekrišanu, jo zināms, ka galva uzkarst daudz ātrāk, kā pārējais ķermenis un šī cepure pasargā galvu no karstuma un pat nedaudz to atvēsina, tādējādi ļaujot uzturēties pirtī ilgāk. Cepure arī rūpējas par matu veselību un pasargā tos no liela karstuma. 

Pirms došanās pirtī

Pirms došanās pirtī nepieciešams atbrīvoties no liekajiem aksesuāriem, kas varētu traucēt un izraisīt ādas apdegumu – pulksteņiem, auskariem, kaklarotām, gredzeniem u.c.

Vēl viens svarīgs nosacījums ir ādas attīrīšana no kosmētikas un ķermeņa losjoniem. Pēc dušas nepieciešams nosusināt ādu ar dvieli. 

Runājot par apģērba izvēli, tad vislabāk pirtī iet kailam vai piesegties ar dvieli, izņēmums var būt kokvilnas apakšveļa, taču nekādā gadījumā sintētika – tā var izraisīt ādas kairinājumu.

Esot pirtī

Lai ķermenis pierastu pie karstuma un būtu iespējams pirtī uzturēties ilgāku laiku, nepieciešams veikt pakāpeniskas darbības. Sākumā gaisu pirtī var turēt sausu, vēlāk var uzliet ūdeni uz karstajiem akmeņiem, lai palielinātu mitrumu un līdz ar to – svīšanu.

Pirmais posms. Pirmais posms ilgst no 5 līdz 10 minūtēm. Galvenais ir iekārtoties ērti un būt mierīgam – vari apgulties vai sēdēt. Kad pirmais posms ir noslēdzies, pirti atstāj lēnām, lai izvairītos no asinsspiediena pazemināšanās vai reibšanas sajūtas.

Atvēsināšanās. Pēc pirmā posma nepieciešams atvēsināties aukstā ūdenī. Lai izvairītos no bīstamiem asinsrites traucējumiem, atvēsināšanās jāsāk ar kājām un pakāpeniski to noslēdz ar galvu. Pēc tam vari uz brīdi relaksēties.

Otrais posms. Otrais posms ietver atkārtotu iešanu pirtī vēl uz 10 minūtēm. Tāpat kā pēc pirmā, arī pēc otrā posma jāatvēsinās aukstā ūdenī, jo straujš karstā un aukstā kontrasts vingrina asinsvadus, norūda organismu un padara ādu elastīgu.

Trešais un noslēdzošais posms pirtī. Trešajā posmā uzturies pirtī līdz 15 minūtēm un noslēdz to ar atvēsināšanos aukstā ūdenī.

Pēc pirts apmeklējuma

Pēc pirts procedūrām nepieciešams relaksēties un atgūt zaudēto šķidrumu, vislabāk ir dzert ūdeni, augu tējas, augļu vai dārzeņu sulas. Lai katrs pirts apmeklējums būtu patīkams un sniegtu pozitīvas emocijas, nepieciešams sekot līdzi savai pašsajūtai un atrast metodes, kas der katra organismam. 

Pirts kultūra pasaulē

Pirts tradīcijas un to veidi dažādās tautās var atšķirties. Esam uzskaitījuši dažus interesantus faktus par pirts kultūru tepat Latvijā un citviet pasaulē.

 • Latvijā un Krievijā pirts rituāli ietver pēršanos ar pirtsslotām, kuras izgatavotas no dažādu koku zariem. Visbiežāk tiek izmantoti bērza, ozola, liepas un kadiķa zari, taču slotām var tikt pievienoti arī dažādi augi, kas paredzēti enerģijai, veselībai, aromātam.
 • Somijā katrai pirtij jeb saunai ir savs elfs, kas rūpējas par tās drošību un saviem saimniekiem. Pret saunas elfu ir jāizturas ar cieņu un pirms ieiešanas vienmēr jālūdz viņa atļauja.
 • Latviešiem un somiem pēc pirts apmeklējuma raksturīga atvēsināšanās aukstā dušā vai dīķī. Arī krievi piekopj šādu tradīciju, taču viņi daudz labprātāk to dara aukstā sniegā.
 • Ļoti savdabīgas ir japāņu pirtis jeb ūdens pirtis – telpas, kurās ir nelieli koka baseini vai koka mucas uz krāsns. Sēžot šajā pirtī, ķermeņa apakšdaļa, līdz sirdij, ir iegremdēta siltā ūdenī, bet augšdaļa tiek sviedrēta.
 • Japāņu pirs kultūra aizliedz ieiet pirtī, ja uz ķermeņa ir tetovējums, jo tur tas saistās ar noziedzību.
 • Turku pirtis, salīdzinājumā ar pirtīm, kas sastopamas Ziemeļeiropā, atšķiras ar savu iekārtojumu. Tajās ir grezni marmora baseini un sienas, izkalti akmens soliņi un zelta krāni. Arī apmeklējuma ziņā turki pirtīs pavada teju pusi dienas, veicot dažādus rituālus.

Lai arī pirts kultūra daudzviet pasaulē atšķiras, visas vieno fakts, ka tās sniedz relaksējošu pieredzi un atstāj pozitīvu ietekmi uz veselību. Iesakām sekot līdzi ne tikai savai pašsajūtai, bet arī pirts etiķetei!

>