Rūdīšanās skola

Kontrastu terapijas priekšrocības

Pēdējā laika trends noteikti ir sevis izaicināšana. Katrs sapņo par savdabīgu “izkāpšanu no komforta zonas”. Interesanti šķiet, ka daļa no mums to izvēlas darīt ar ķermeņa pakļaušanu dažādām stresa situācijām, piemēram, uzsākot ledus peldes vai citādā veidā dzenot ķermeni neierastos apstākļos. Tomēr, cik “izaicinoši” ir šādi pasākumi? Vai pārlieku aukstas vai karstas temperatūras ir kaut kas, ko mūsu ķermenis neuzskata par normālu? Vai šādi “izaicinājumi” gadījumā nav kļuvuši par reālu nepieciešamību?

Neskatoties uz izvēlēto risinājumu: karstumu vai aukstumu, galvenā uzmanība šajā gadījumā tiek vērsta uz kontrastu radīšanu.

Kas ir kontrastu terapija?

Kontrastu terapiju/kontrastēšanu varētu definēt kā ķermeņa trenēšanu jebkādu stresa situāciju izturībai. Kontrastu terapijas laikā ar jebkādiem apstākļiem, kas ķermenim nav ikdienas norma – mēs veicinām audu adaptēšanos pēkšņām pārmaiņām. Tieši tā, kontrastu terapija nekoncentrējas tikai uz aukstumu: patiesībā, kontrastēt iespējams pat cilvēkiem, kam aukstums ir pats lielākais diskomforts. Kontrastēšana sevī iekļauj vairākus aspektus: aukstumu, karstumu, fizisko slodzi, tāpēc – ja cilvēks apzinās šī procesa nepieciešamību, ir iespējams atrast piemērotu risinājumu katram!

Iepazīšanās ar kontrastiem ikdienā

Visefektīvākā kontrastēšana notiek tieši ar ūdens palīdzību, tomēr arī līdz ledaini aukstam vai karstam ūdenim cilvēkam ir jānonāk pakāpeniski. Ja vēlamies mainīt savu uztveri pret stresa situācijām (tai skaitā – pārlieku karsta vai auksta temperatūra) – mums ir jāsāk ar ikdienas paradumu mainīšanu. Kādas vēl opcijas iespējamas, lai kontrastētu ikdienā?

Kontrastu terapijas galapunkts: kontrastēšana ar ūdeni

Tomēr kontrastu terapijas galamērķis – padarīt kontrastēšanu un rūdīšanos pret jebkādiem ārējiem apstākļiem par ikdienu! Protams, arī ikdienas gaisa peldes un ne tik biezu drēbju izvēle jau būs lielisks progress, tomēr iespēju robežās: iesakām ieviest arī kontrastdušu par paradumu!

Kontrastdušu galvenais uzdevums: iekustināt asinsriti, kas attiecīgi noved pie vairākām izmaiņām ķermenī! Ar aukstā ūdens palīdzību asinsvadi sašaurinās, kamēr karstais ūdens asinsvadiem liek atkal izplesties.

Turklāt, ja jūti, ka ledainais ūdens palicis ķermenim patīkams un izbaudi enerģiju, ko vēsums dod – izmēģini rudens/ziemas peldes atklātās peldvietās!

Kontrastu terapijas ieguldījums veselībā

Jāmin, ka kontrastu terapija ir ilgtermiņa process, tieši tāpat arī rezultāti nenāks uzreiz. Lai gan kontrastu terapija mūsdienās gandrīz jau kļūst līdzvērtīga tautas medicīnas aspektiem, tā ir ļoti minimāli pētīta un analizēta. Kontrastu terapija noteikti neveicinās straujas izmaiņas jau nākamajā dienā, tomēr ir jāsaprot ilgtermiņa ieguldījums savā veselībā.

Kāpēc ir vērts uzsākt kontrastu terapiju?

  1. Pats svarīgākais – mēs iemācāmies adaptēties! Lēnām saprotam, kā varam kontrolēt savu ķermeni stresa situācijās un kā tām pielāgoties, tādā veidā mazinot arī saslimšanas risku.
  2. Ar kontrastiem tiek paaugstināts balto asins šūnu līmenis, kas stiprina mūsu imunitāti. Aukstuma apstākļos ķermenis cenšas sevi uzsildīt, tādā veidā paātrinot metabolismu un iekustinot baltās asins šūnas un imūnsistēmu.
  3. Uzlabota asins cirkulācija.
  4. Ja esi no tiem, kam vienmēr salst rokas vai kājas vai, iespējams, pārlieku daudz svīsti – kontrastēšana būs labākais risinājums. Svārstīšanās starp temperatūrām iedzen ķermeni nelielā stresā un aktivizē iekšējo ķermeņa siltuma izdali – organisms pats efektīvi regulē ķermeņa temperatūru.
  5. Tiek uzlabota vielmaiņa. Jau iepriekšminētie brūnie tauki, kas tiek ražoti ķermenim atrodoties aukstumā – straujāk dedzina enerģiju un glikozi, tādā veidā samazinoties tauku daudzumam organismā,
  6. Aukstums stimulē hormonus, kas atbild par depresijas simptomu nomākšanu.
  7. Ļoti svarīga ir limfas cirkulācijas uzlabošana. Limfa necirkulē tik strauji, cik to spēj asinis, tāpēc tās paātrināšanai ir nepieciešamas muskuļu kontrakcijas – tieši tas, kas notiek strauji mainot ūdens temperatūru.
  8. Tiek uzlabota dziļā elpošana. Organisms uzņem vairāk skābekli, lai ražotu siltumu, kad organismam tas nepieciešams. Tāpēc elpojam dziļi un daudz!
  9. Aukstuma dušas uzlabo ādas un matu stāvokli, kas nereti ir sabojāti tieši karstā ūdens dēļ.
  10. Kopsummā – kontrastēšana uzlabo pašsajūtu un sniedz mums vēl nebijušu enerģijas līmeni!
Kontrasti kā risinājums konkrētām traumām

Līdz šim apskatījām visa ķermeņa kontrastēšanas procesu un priekšrocības, tomēr aukstuma un karstuma mijiedarbība ieteicama arī konkrētu traumu ārstēšanā – sasprindzinājuma, muskuļu sāpju un locītavu problēmu gadījumā.

Nepārspīlē – nenodari sev vairāk ļauna!

Lai gan uzsvērām vairākus veselībai labvēlīgus kontrastu terapijas efektus, ir jābūt prātīgiem un jāatceras, ka kontrastēšana nav brīnumlīdzeklis!

 

Exit mobile version