Metodes vēsture?

Latvijā metode ir ienākusi no Nīderlandes, kur dzīvo tās aizsācējs un daudzu pasaules aukstuma rekordu īpašnieks gan individuāli, gan grupās Vims Hofs. Pasaulē viņu pazīst ar vārdu The Iceman — ledusvīrs. 2011. gadā kopā ar zinātniekiem tika īstenots pirmais pētījums, kura laikā atklājās, ka Vims Hofs spēj ietekmēt savu veģetatīvo nervu sistēmu. Tas arī bija pamudinājums popularizēt metodi pasaulē. 2013. gadā tika nolemts, ka šī metode ir jāpadara pieejama visiem, un tika izveidoti vienkārši posmi, lai katrs to var praktizēt un izmantot, līdzīgi kā to darīja metodes autors, trenējot savu ķermeni un prātu. Pašlaik metodes autori turpina aktīvi strādāt kopā ar zinātniekiem Nīderlandē, pētot metodes ietekmi uz dažādām dzīvesveida izraisītām slimībām.

Metode balstās uz vairākiem vienkāršiem elementiem, piemēram, elpošanas, prāta, meditācijas un koncentrēšanās vingrinājumiem, kā arī uz svarīga pakāpeniskas ķermeņa pakļaušanu aukstumam vingrinājuma. Šī metode ir domāta kā lieliem, tā maziem, un tai nav vecuma vai dzimuma ierobežojumu, to var izmantot ikdienas dzīvē un viegli lietot arī pilsētvidē. Ar metodes palīdzību var iemācīties ietekmēt un kontrolēt savu ķermeni un pašsajūtu. Tā veicina un uzlabo vairākus procesus cilvēka ķermenī.

  • Uzlabo imūnsistēmu
  • Uzlabo smadzeņu darbību un asinsriti
  • Uzlabo koncentrēšanās spējas un pārliecību par saviem spēkiem
  • Palīdz aizmirst par diskomfortu aukstumā (peldoties, aukstā dušā)
  • Uzlabo noturību pret stresu un miega kvalitāti

Kādi ir metodes vingrinājumi?

Raugoties uz atsevišķiem elementiem, Vima Hofa metode nav nekas jauns, jo tā apvieno vairākus pasaulē labi zināmus elementus. Metode sastāv no trim elementiem: elpošanas, kas ir sastopama jogā, aukstuma izmantošana ir labi zināma metode gan ziemas peldētājiem, gan citās veselības uzlabošanas praksēs, un fiziskie un līdzsvara vingrinājumi arī ir daļa no jau izmantotās prakses pasaulē. Atšķirība ir tā, ka šī metode apvieno visefektīvākos elementus, kas darbojas un kuru ietekme uz ķermenī notiekošajiem veģetatīvajiem procesiem ir zinātniski pierādīta.

  • Elpošana ir vienkāršākais veids, kā ietekmēt veģetatīvo nervu sistēmu, lai kontrolētu un aktivizētu imūnsistēmu. Faktiski ar katru elpas vilcienu cilvēks ietekmē ķīmiskos un fizioloģiskos procesus organismā. Elpošanas tehnika galvenokārt ir balstīta uz dziļu ieelpu un vieglu izelpu, tā molekulārajā līmenī pozitīvi ietekmē un aktivizē dažādus procesus ķermenī.
  • Prāta treniņš / meditācijas un koncentrēšanās vingrinājumiir svarīgs ierocis, kad ir runa par domāšanu, rīcību un sasniegumiem. Šajā metodē stiprs prāts ir panākumu atslēga iekšējā spēka atklāšanai. Koncentrēšanās vingrinājumi un meditācija ir svarīga metodes sastāvdaļa. Koncentrēšanās spējas ir nepieciešamas, lai sasniegtu izvirzītos mērķus. Ja metodes praktizētāji nevarētu koncentrēties, tad viņi justos tikpat nosaluši kā jebkurš cits cilvēks, tāpēc fokuss uz mērķi ir ļoti svarīgs.
  • Ķermeņa pakāpeniska pakļaušana aukstumamir ļoti svarīgs metodes vingrinājums. Ķermeņa pakāpeniska pakļaušana aukstumam ir mazāk izplatīts, bet ļoti efektīvs atveseļošanas paņēmiens. Kad Senajā Grieķijā tika izveidota pirmā apkures sistēma, aukstās vannas joprojām bija izplatīts veids, kā uzlabot un stiprināt veselību. Mēs esam pieraduši pie komforta, mēs uzvelkam papildu kreklu vai pagriežam spēcīgāk sildītāju, ja mums ir auksti, un tas nav nepareizi. Vima Hofa metodē ķermeņa pakāpeniska pakļaušana aukstumam ir spēcīga iedarbība, lai ietekmētu savu ķermeni un veģetatīvo nervu sistēmu.

Visi vingrinājumi ir vērsti uz to, lai noteiktu, kas ķermenī ir saimnieks, atgūstot kontroli pār savu ķermeni. Ļoti daudzi nekontrolē un nejūt savu ķermeni un to, ko tas mums signalizē, tāpēc arī nespēj ietekmēt savu pašsajūtu, jo darbojas nosacītā autopilota režīmā. Vima Hofa metode nav primāri vērsta uz fizisko spēku vai izturību, bet gan uz mentālo gatavību sakārtot savu ķermeni, atrast līdzsvaru tajā, jo visos vingrinājumos notiek apzināts darbs ar galvu/prātu.

Par treneri

Māris Žunda ir Vima Hofa metodes treneris Baltijā, viņš ir izveidojis Rūdīšanās skolu un vada Aukstummīļu kustību. Māris ir pirtnieks, reiki praktiķis un fiziskās sagatavotības treneris. Māris ir profesionāls izaugsmes treneris un veselības veicināšanas entuziasts, kas vēlas efektīvi, vienkārši un, galvenais, mūsdienīgi integrēt iegūtās zināšanas dzīvē. Viņš spēj vienpadsmit minūtes nosēdēt āliņģī, izteiksmīgi deklamēdams dzejoli, nulle grādos lietū un vējā vienos šortos noiet divdesmit piecus kilometrus un uz četrām minūtēm aizturēt elpu.

Kas ir Rūdīšanās skola? Kur mācīties?

Rūdīšanās skola ir mācība par katru individuāli un sabiedrību kopumā. Mēs apkopojam dažādas pieredzes, lai veidotu savējo un izstrādātu jaunu mācību veidu pasaules tirgū. Mēs mācām Vima Hofa metodi, kas apkopo vairākas prakses un ir pierādījusi, ka ir ātrs, efektīvs un vienkāršs pašpilnveidošanās veids. Mēs integrējam pirts mācību un ieviešam jaunu treniņa veidu, kas palīdz atklāt aizmirstās paškontroles un pašpilnveides spējas fiziskā un mentālā līmenī. Vairāk lasi www.uzdrosinies.lv un piesakies mācībām un notikumiem.

Kas ir rūdīšanās/norūdīšanās

Fizioterapijas procedūru sistēma, kas palielina organisma pretestību un izturību pret nelabvēlīgu ārējās vides faktoru iedarbību. Norūdīšanās procedūrām, kas jāsāk jau mazbērna vecumā un regulāri jāturpina visu mūžu.

Tā ir fizioterapijas procedūru sistēma, kas palielina organisma pretestību un izturību pret nelabvēlīgu ārējās vides faktoru iedarbību. Norūdīšanās procedūras ir jāsāk jau mazbērna vecumā un regulāri jāturpina visu mūžu.

Tai ir sevišķa nozīme organisma adaptācijas, it sevišķi termoregulācijas funkciju pastiprināšanā. Norūdīšanās pamatā ir pakāpenisks un sistemātisks nervu un asinsrites sistēmu treniņš. Norūdīšanās procedūrās izmanto dažādus fizikālos faktorus. Ja kairina ādas un gļotādas receptorus, tie rada ierosu, kas pa nerviem un nervu ceļiem nonāk galvas smadzeņu garozā, no kurienes iet impulsi, kuri pastiprina vai pavājina dažādu orgānu funkcijas. Tā organisms labāk piemērojas mainīgiem ārējās vides apstākļiem un aktivē aizsargreakcijasPraktiski vislielākā nozīme ir organisma norūdīšanai pret aukstumu, mitrumu, kā arī krasām temperatūras maiņām. Vienkāršākie un efektīvākie norūdīšanās līdzekļi ir dabas faktori: gaiss, ūdens, saules radiācija, kā arī fiziski vingrinājumi (vingrošana, sporta nodarbības).

Norūdīšanās ietver arī fizisku vingrinājumu kompleksu, kas jāveic sistemātiski. Fiziskus vingrinājumus, sporta spēles ieteicams apvienot ar gaisa peldēm, saules terapiju. Pirms norūdīšanās procedūru sākšanas nepieciešams konsultēties ar ārstu; norūdīšanās režīmu nosaka, ņemot vērā vecumu, individuālās īpatnības un veselības stāvokli. Norūdīts cilvēks ir izturīgāks pret infekcijām, skābekļa nepietiekamību, viņam ilgāk saglabājas darbaspējas.

Avots: Populārā medicīnas enciklopēdija, 1984. gads

>