Elpošanas darbs un terapija ir apzinātas elpošanas tehnikas izpēte un pielietošana, lai ķermenī, prātā un garā radītu dziedinošus stāvokļus. Tas ir svarīgs process, kas apvienojumā ar citām terapijām palīdz atveseļoties no depresijas, trauksmes un traumām. Elpošanas terapija izraisa specifiskas pozitīvas pārmaiņas smadzenēs un nervu sistēmā. Elpošanas terapija veido kombināciju no elpošanas tehnikām, kuras visbiežāk ietver apzinātas augstas simpātiskās elpošanas vai parasimpātiskās elpošanas tehnikas.

Elpa ir saikne starp ķermeni, prātu un garu. Palielinot apzināšanos un apzinātu elpošanu, notiek dziļas fiziskas, garīgas, emocionālas un garīgas dziedinošas pārmaiņas. Elpošanas terapijas mērķis ir veicināt veselīgāku sevis apzināšanos, mērķtiecīgu dzīvi un radošu izpausmi. Tas, kā mēs elpojam, visvairāk ietekmē mūsu dzīves kvalitāti. Tas ir kaut kas tāds, ko mēs uzskatām par pilnīgi pašsaprotamu, un tomēr ieradumi, ko mēs mūža garumā veidojam elpošanas veidā, nosaka mūsu veselību. Vissvarīgākais ir līdzsvars mūsu elpošanā, kas nodrošina mums pareizas skābekļa, oglekļa dioksīda un chi jeb prānas (dzīvības spēka) proporcijas, lai maksimāli uzlabotu mūsu ķermeņa, prāta un gara barošanu.

Var šķist dīvaini, ka lielākā daļa no mums nezina, kā elpot tā, lai uzturētu mūsu veselību un labsajūtu. Bieži vien mūsu ģimenes un sabiedrības nosacījums var novest pie situācijām, kad mēs savelkam un regulāri aizturam elpu, vai apzināti elpojam pārmērīgi, tādējādi radot ķermenī spriedzi, trauksmi vai paniku. Elpas ierobežošana, apspiešana un aizturēšana, veicot seklu elpošanu, bieži ir veids, kā nomākt sajūtas, stingri turēties, lai kontrolētu situācijas un ieslēgtos. Sasprindzinājums ir ieslēgts visos muskuļos. Hroniska pārmērīga elpošana izraisa simpātisku organisma stāvokli, kas var izraisīt organismā neapzinātu bēgšanas reakciju, hiperventilāciju un galu galā panikas lēkmes. Tas viss notiek pilnīgi neapzināti tikai neveselīgu elpošanas paradumu dēļ. Laika gaitā nepareiza elpošana var izraisīt depresiju un trauksmi.

Ņemiet vērā arī to, ka 70% organisma atkritumproduktu tiek izvadīti caur plaušām, 30% – ar urīnu, izkārnījumiem un ādu. Iedomājieties, kas notiek ar iekšējiem atkritumiem un toksīniem, ja elpošana ir ierobežota vai neregulāra. Turklāt ņemiet vērā, ka smadzenēm, lai pareizi darbotos, ir nepieciešams 3 reizes vairāk skābekļa nekā pārējiem mūsu orgāniem.

Turklāt vissvarīgākais enerģijas avots, ko mēs saņemam, ir nevis ēdiens, ko mēs ēdam, bet gan elpa, ko mēs uzņemam. Ja mēs slikti elpojam, mūsu ķermenis ne tikai nesaņem pietiekamu daudzumu skābekļa no atmosfēras, bet mēs arī liedzam sev chi/prana/pneuma, kas ir visuma dzīvības spēks. Tā rezultātā mēs zaudējam savu galveno enerģijas avotu ikdienas dzīvei.

Ir zināms, ka stress ir viens no galvenajiem daudzu slimību un saslimšanu cēloņiem Rietumu pasaulē. Nepareiza elpošana izraisa stresu gandrīz visās galvenajās mūsu ķermeņa sistēmās. Mūsu organisms ir neaizsargāts pret hroniskām un akūtām slimībām un saslimšanām. Dažas no tām ir elpošanas ceļu slimības, infekcijas, aizcietējumi, gremošanas traucējumi, galvassāpes, trauksme, depresija, miega problēmas, nogurums un hroniska spriedze, slikta asinsrite, paaugstināts asinsspiediens, holesterīns, iekaisumi, smadzeņu migla, baktērijas un vīrusi, kā arī skāba ķermeņa vide.

Vienkārši sakot, apzināta dziedinošā elpa palīdz novērst visu, ko stress nodara mūsu ķermenim un prātam. Mēs varam iemācīties kontrolēt ārējā stresa ietekmi uz mūsu ķermeni, prātu un garu, mācoties pareizi elpot, detoksikēt ķermeni un prātu un relaksēties. Pareizi izmantota elpošanas terapija kļūst par dabisku spēcīgu pašārstniecisku līdzekli, jo tā ievērojami palīdz apstrādāt visas iestrēgušās enerģijas prāta, ķermeņa un gara sistēmā.

Elpošana un elpošanas terapija ir arī svarīgs līdzeklis garīgās apziņas un pilnvērtības veicināšanai. Lielākā daļa garīgo tradīciju izmanto elpošanas darbu, lai veidotu saikni ar svēto un ekstatisku atkalapvienošanos ar apziņas lauku, ko daži dēvē par Garu, Dievu/ess, Tao, Vienotību, Ekstāzes stāvokļiem, Paplašinātiem apziņas stāvokļiem un Tukšumu. Pētījumi ir pierādījuši, ka dabisks elpošanas darba rezultāts ir garāko smadzeņu viļņu modeļu – alfa, theta, gamma, beta un delta – stimulācija. Šie smadzeņu viļņu modeļi ir saistīti ar meditāciju, transcendentāliem apziņas stāvokļiem un miegu.

Lai mainītu mūsu disfunkcionālos un kaitīgos elpošanas paradumus, ir nepieciešama mūsu koncentrēta uzmanība, apzināšanās, relaksācija, pacietība un prakse, lai panāktu vēlamos veselības uzlabojumus.

Pareiza elpošana atbrīvo katru ķermeņa šūnu un uzlādē mūsu šūnas ar jaunu enerģiju. Lai mazinātu stresu un atjaunotu nervu sistēmu, pareiza elpošana aktivizē arī klejojošo nervu. Vagus nervs ir galvaskausa nervs, kas iet no smadzenēm un baro visus dzīvībai svarīgos ķermeņa orgānus. Šis nervs ir atbildīgs par parasimpātiskās nervu sistēmas ieslēgšanu, lai izraisītu relaksāciju un dziedināšanu. Tas nomierinoši iedarbojas uz kaklu, sirdi un kuņģi, veicinot mūsu orgānu veselību, un attīra limfātisko sistēmu.

Visbeidzot, lai gan apzinātāka elpošana ir nepieciešama vispārējai labai veselībai, pastāv īpaši elpošanas stili dažādiem psiholoģiskiem stāvokļiem. Itālijas Milānas Universitātes pētnieki (Di Maro et al. 2011) vairākos pētījumos pierādīja, ka pastāv sakarība starp plaušu darbības traucējumiem un elpošanu, trauksmi un depresiju, kā arī to, ka konkrēti elpošanas stili uzlabo veselību un labsajūtu dažādu slimību gadījumā. Šo faktu jau gadsimtiem ilgi ir zinājuši cjigun un jogas praktizētāji.

Zināt, kādu elpošanas tehniku veicināt dažādu psiholoģisko stāvokļu, piemēram, depresijas, trauksmes un traumu, un pozitīvu smadzeņu izmaiņu gadījumā, ir prasme. Šīs prasmes var viegli apgūt, kas prot elpošanas terapiju un pārzin tehnikas.

Dažas apzinātas elpošanas priekšrocības

 • Kultivē iekšējo klusumu un klātbūtni
 • Palīdz apstrādāt emocijas un prāta enerģiju
 • Emocionāli noskaidro un integrē zemapziņu
 • Mazina stresu un ar stresu saistītās ķīmiskās vielas organismā
 • Elpošanas sistēma var būt līdz pat 85 % atbildīga par pH līdzsvaru asinīs, kas ir vitāli svarīgs vispārējai veselībai
 • Palielina relaksāciju
 • Samazina sāpes
 • Palīdz mazināt depresijas, trauksmes un traumu simptomus
 • Piekļūst pamatpārliecību modeļiem, ļauj tos pārvērtēt un, ja nepieciešams, atbrīvoties no tiem
 • Izraisa meditatīvus un hipnotiskus stāvokļus
 • Reharmonizē ķīmiskos, hormonālos un enerģētiskos procesus organismā
 • Palīdz daudzu veselības stāvokļu, piemēram, hipertensijas, astmas, bezmiega, holesterīna, gremošanas un misu problēmu risināšanā. Šie ir tikai daži no tiem
 • Stiprina imunitāti
 • Palīdz regulēt svaru
 • Aktivizē limfātiskās sistēmas sūkni, tādējādi detoksicējot toksiskos atkritumus no mūsu ķermeņa un prāta sistēmas
 • Attīra prātu no prāta miglas un miegainības. Uzlabo atmiņu
 • Baro asinis, lai tās savukārt varētu barot audus, nervus, dziedzerus un dzīvībai svarīgos orgānus
 • Paātrina dziedināšanu
 • Veicina personīgo apziņu un attīstību
 • Attīsta garīgo apziņu: Tā ir saikne starp debesīm un zemi

Izmēģiniet vienu vienkāršu elpošanas tehniku iesācējiem

Apstājieties un pamaniet, kā jūs pašlaik elpojat. Vai jūs elpojat izmantojot krūšu kuriv, vēdera daļu (diafragmā) vai vēderā? Pievērsiet uzmanību tam, kā jūtaties, elpojot tā, kā elpojat. Ievērojiet, kā uz jūsu elpošanas veidu reaģē pārējais ķermenis un prāts. Tad apzinieties zemi zem savām kājām. Ievērojiet, kāda ir sajūta būt savienotam ar zemi zem sevis. Vai jūs jūtat šo saikni?

Ļaujiet ķermenim kļūt vieglam, vienkārši sakot ķermenim “Atpūties tagad”. Pārliecinoši izrunājiet šos vārdus tieši savam ķermenim. Pēc tam vienkārši vadiet elpu bez spēka. Ieelpojiet caur degunu, skaitot 4 vai 5 reizes. Noskaidrojiet, vai varat viegli novirzīt elpu uz diafragmu (saules pinuma punktu) vai pat uz leju, līdz pat zem nabai. Esiet maigi un vienkārši iedomājieties to. Sajūtiet, kā diafragma atveras un vēders piepildās ar gaisu kā balons.

Pēc tam izelpojiet caur muti (it kā jūs viegli aizpūstu sveci), ilgi un ilgstoši elpojiet, skaitot 5 vai 6 reizes. Atcerieties, ka nav spēka un nav steigas. Sajūtiet, kā vēders izlaiž gaisu un viegli saraucas atpakaļ pret mugurkaulu. Atkārtojiet šo procesu tik ilgi, cik jums ir ērti. Rekomedējamais laiks 5 – 10 minūtes. Tad pamaniet, kā jūtaties. Var rasties neliela viegluma sajūta. Tas nav nekas neparasts, kad sākat pareizi elpot. Tā ar laiku norims, un jūsu ķermenis un prāts jums par to pateiksies.

Aukstuma iedarbība aktivizē organisma antioksidantu aizsargspējas, kas palīdz pasargāt šūnas no brīvo radikāļu bojājumiem. Ir veikts pētījums, kurā konstatēts, ka cilvēkiem, kuri regulāri iemērcas ledusaukstā ūdenī, ir salīdzinoši augsts reducētā glutationa (antioksidanta, kas ir ļoti svarīgs detoksikācijas procesā) līmenis.

Pakļaušanās zemai temperatūrai paaugstina arī adiponektīna līmeni organismā. Tas ir olbaltumvielu hormons, kas cīnās pret iekaisumu un tā marķieru daudzumu. Hronisks iekaisums ir saistīts ar vairākām nopietnām saslimšanām, tostarp vēzi, sirds slimībām un diabētu.

Par Elpošanas māksla: trīs dienu iegremdēšanās pārveidojošā elpošanas darbā

Nometne ir transformējoša un aizraujoša elpošanas pieredze, kas paredzēta, lai palīdzētu dalībniekiem izmantot savas elpas dziedinošo spēku. Šis trīs dienu pasākums, ko vada pieredzējis elpošanas darba treneris Māris Žunda, sniedz iespēju iepazīt dažādas elpošanas darba tehnikas un atklāt, cik lielu labumu tas var sniegt jūsu fiziskajai, garīgajai un emocionālajai labsajūtai.

Trīs dienu laikā jūs tiksiet iepazīstināti ar dažādām spēcīgām elpošanas tehnikām, tostarp Vima Hofa elpošanu, Rebirthing, šamanisko elpošanu un transformatīvo elpošanu. Izmantojot šīs tehnikas, jūs iemācīsieties savienoties ar savu elpu jaunā un dziļā veidā, ļaujot atbrīvoties no emocionāliem šķēršļiem, paaugstināt enerģijas līmeni un iegūt lielāku skaidrības un iekšējā miera sajūtu.

Pasākums paredzēts ikvienam, kas vēlas padziļināt izpratni par elpošanas darbu un izpētīt tā pārveidojošo potenciālu uz sevis. Neatkarīgi no tā, vai esat elpošanas darba iesācējs vai jau pieredzējis praktizētājs, šī trīs dienu iegremdēšanās ir iespēja sazināties ar līdzīgi domājošiem cilvēkiem, mācīties no pieredzējuša pasniedzēja un iegūt dziļāku izpratni par sevi un savu elpu.

Pasākuma laikā jums būs iespēja piedalīties elpošanas nodarbībās grupā, kas ļaus gūt personalizētu un individuāli pielāgotu pieredzi. Jums būs pieejami arī dažādi resursi un rīki, kas atbalstīs jūsu ceļojumu, tostarp vadītas meditācijas un elpošanas vingrinājumi.

Trīs dienu beigās jūs varat sagaidīt, ka aizbrauksiet ar atjaunotām, spēcinošām un pārveidotām sajūtām. Jūs būsiet ieguvuši labāku izpratni par savas elpas spēku un būsiet izstrādājuši jaunus rīkus un tehnikas, lai atbalstītu savu pastāvīgo praksi.

Pievienojieties Elpošanas māksla: trīs dienu iegremdēšanās pārveidojošā elpošanas darbā un atklājiet elpošanas pārveidojošo spēku.

Reģistrācija: Saruna ar Māri (aizpildi formu zemāk) vai pērc veikalā jau savu dalību.

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
Vārds Uzvārds
>