Pirts jau izsenis ir bijusi viena no spēcīgākajām latviešu tradīcijām, 19. gadsimtā teju katrā sētā tika ierīkota pirtiņa, kurā veldzēt miesu un garu. Nomazgāties, attīrīt prātu, dzemdēt bērnus, rīkot pirtīžas – tas viss likās tik pašsaprotami. Viens no svarīgākajiem rīkiem, ar ko senie pirtnieki darbojās, bija garmetis – koka ķipītis ar īsu kātu, ar ko uzliet ūdeni uz karstajiem akmeņiem, lai telpā uzturētu pareizo karstumu un mitrumu. Un, protams, pirts slotiņas, jo, atkarībā no izmantotajiem augiem, svaigās slotiņās ir īpaši daudz ēterisko eļļu un fitoncīdu.
Galvenais, ko būtu jāsaprot, ir tas, ka pirtī iešana ir kvalitātes, nevis kvantitātes jautājums. Pirts meistars Vilnis Lejnieks uzsver, ka pirts ir dziednieciska, ja pirtī iet apzinoties tās patieso nozīmi un jēgu. Ja pirtī iet ar mērķi, tad rezultāts jebkurā gadījumā būs labāks. Fiziski, protams, pirts primārais mērķis ir nomazgāties un attīrīties, bet nedrīkst aizmirst par garīgo attīrīšanos. Mūsdienās pirtī iešanai ir arī sociāls mērķis – satikties un atpūsties –, bet galvenais ir, lai ejot pirtī, cilvēks justos ērti. Ja ērtāk un vieglāk ir vienam, tad kompāniju nevajag ņemt līdzi. Ieskatoties vēsturē, redzam tieši to pašu – pirtī ļaudis gājuši dažādu iemeslu dēļ – higiēnas, ticības, sociālu mērķu dēļ, lai dibinātu kontaktus. Tas ir jautājums, kas katram pašam sev jāatbild – ko es sagaidu no pirts un uz ko tieši es eju?
Latvijā zināmi pirtnieki stāsta, ka latvieši ir lieliski pratuši ienest pirtī to sajūtu, kas rada ne tikai fizisku attīrīšanos, bet arī garīgo tīrību, kad cilvēks pēc periena un pirts procedūrām jūtas ne tikai miesiski brīvs un tīrs, bet arī emocionāli atbrīvojas. Cilvēki bieži saka, ka pēc pirts jūtas kā no jauna piedzimuši – un tas ir tas, kas būtu jāpanāk. Tā ir sava veida atdzimšana.
Protams, ir cilvēki, kuriem nepatīk pirtis, vai tieši otrādi – tik ļoti patīk, ka viņi to sauc par savu atkarību un bez pirtī iešanas vairs nevar iztikt. Lielākoties mēs visi esam vienādi fiziski un garīgi, taču atšķiras uztveres spējas, sapratne par lietām, temperaments un vēl citas individuālas īpašības. Protams, ir iespējams mainīt cilvēka viedokli par pirtī iešanu, jo bieži vien notiek tā, ka pareizi izkurinātā pirtī šis cilvēks tomēr atrod to, kas viņu uzrunā. Jāpiebilst, ka visbiežāk tie, kas saka, ka pirts nav priekš viņiem, visticamāk, nav mācījušies un pakāpeniski apguvuši pirtī iešanu. Jā, arī tas ir jāmācās, uzsver Latvijas Jūras medicīnas centra Ziemeļu diagnostikas centra vecākā māsa un pirtniece Ivita Pičukāne. Turklāt pirtis ir dažādas un piedāvājums daudzveidīgs, noteikti var atrast sev piemērotāko. Cilvēks nav tikai fiziska būtne, cilvēkam ir ļoti nepieciešams sakārtot visas dzīves sfēras, lai justos labi. Jāpievērš uzmanība gan garīgajai pasaulei, gan psiholoģiskajai un sociālajai sfērai, jo tiklīdz vienā sfērā ir kāds trūkums, cieš arī pārējās. Tādēļ jāsaprot, ka pirts ir tā vieta, kas palīdz ne tikai fiziski attīrīties, bet arī sakārtot pārējās dzīves sfēras. Pirtī var sākt ar psiholoģisko un garīgo sfēru, un tikai tad ķerties klāt fiziskajai.
Katram savu pirtnieku
Brīdī, kad cilvēks apgūst ko jaunu, arī pirtī iešanu, ļoti noder, ja klāt ir zinošs un empātisks speciālists, kas apzinās, ko cilvēkam tajā brīdī vajag, kas spēj izjust cilvēku, lai palīdzētu sasniegt tās īpašās sajūtas, ko pirts var sniegt. Pirtniekam ir ļoti svarīgi izdarīt lietas pareizajā brīdī, stāsta V. Lejnieks. Piemēram, pirtniekam ir jāprot uzlikt vēsu pirts slotiņu klientam uz pieres brīdī, kad klients par to ir tikai iedomājies, bet vēl neko nav ieminējies. Tādējādi rodas šī paļaušanās un kontakts, ka pirtnieks spēj sniegt veldzi un atvieglojumu, kad tas ir nepieciešams. Tas ir jājūt. Tāpat svarīgi, ka no pirts labāk ir iznākt minūti ātrāk, nekā minūti vēlāk. Tādēļ, ja nododaties pirts priekiem pirmo reizi, būs labi, ja profesionālis būs jums līdzās.
Pirts temperatūra
Viens no lielākajiem mītiem, ko cilvēki ir pieņēmuši, ir tas, ka laba pirts ir ļoti karsta, min I. Pičukāne. Svarīga ir temperatūras un mitruma attiecība. Tikai līdzsvarojot šīs divas lietas, ir iespējams noteikt, vai cilvēkam šis klimats ir patīkams. Cilvēki, kas pieraduši pie karstiem grādiem, bieži vien salūzt pie zemākiem grādiem, jo augsta mitruma līmenis ar zemu temperatūru rada pilnīgi savādākas sajūtas. V. Lejnieks apstiprina – ja cilvēks pieradis pie karstas temperatūras, viņš vienkārši ciešas, lai izturētu, un tādējādi viņš procesa laikā aizveras. Zemākā temperatūrā viņa prāts nespēj saprast, kāpēc ir grūti. Bet pirts ir tā vieta, kur ir jābūt mazliet grūti, lai cilvēku izsistu no viņa komforta zonas. Pilna traukā neko ieliet nevar – pirtī ir jāatstāj grūtumi, smagumi un vietā jāliek gaišas un vieglas sajūtas.
Elpošana pirtī
Ejot pirtī, organismā palielinās nepieciešamība pēc skābekļa un ogļskābās gāzes izdalīšanās. Elpošanas biežums pieaug līdz 20 ieelpām minūtē, un reizēm plaušu tilpums palielinās līdz pat 20%. Viens no svarīgākajiem pirts iedarbības efektiem ir bronhu paplašināšanās. Pirts palīdz atvieglot hronisku augšējo elpceļu ārstēšanu, jo karstais gaiss kairina elpceļu gļotādas receptorus.
Pirts slotiņas un zālītes
Pēršanās efektam ir pierādīta ārstnieciska nozīme, un to var pielīdzināt intensīvai masāžai, kas uzlabo asinsriti un veicina iekšējo orgānu darbību. Turklāt āda, kas kārtīgi izskarsēta, ļoti labi uzsūc uz tās nonākušās vielas, un pēršanas procesā slotiņas dāsni izdala savas ēteriskās eļļas.
Ziemai paredzētās pirtsslotiņas lielākoties sien tam paredzētā laikā, skaitot dažādus spēka vārdus, taču arī no tikko grieztiem koku zariem un zālītēm sanāk ļoti labas un svaigas slotiņas. Pirts slotiņās var siet jebkuras zālītes, kas jūs uzrunā. Tas ir ļoti individuāli.
- Kārklu slota, ko lielākoties izmanto pirms lielā pēriena, lieliski uzlabo vielmaiņu un asinsriti.
- Bērza slota mazina kaulu laušanas sajūtu, paplašina bronhus un sekmē elpošanu, kā arī lieliski attīra ādu, atbrīvojot no izsitumiem.
- Ozola slota ir piemērota taukainai ādai, jo ozola lapās ir daudz vērtīgu tanīnu un citu nostiprinošu vielu, tādēļ āda kļūst matēta un tvirta. Ozolam piemīt izteikta pretiekaisuma darbība.
- Liepas slota paātrina sviedrēšanos, izvada toksīnus un ir ļoti aromātiska.
- Skuju slota veicina asinsriti un lieliski palīdz cīņā ar celulītu. Pirms lietošanas to jāizmērcē karstā ūdenī, lai skujas kļūst mīkstākas.
- Nātru slota palīdz sāpošai jostasvietai, ja lauž locītavas vai moka reimatisms.
Te var minēt arī daudzos skrubjus, ko var pagatavot no dabīgajām vielām – ļaujieties savām sajūtām un pagatavojiet sev vispiemērotāko. Varat izmantot medu, dubļus, sāli, fenheli, estragonu, lupstāju, kaķumētru, salviju, kalmi, vai jebko citu, kas aug jūsu dārzā.
Cik bieži jāiet pirtī?
Tas atkarīgs no tā, kāda veida pirts tiek apmeklēta. Dažiem pietiek ar kārtīgu 4-5 stundu pirts procedūru reizi gadā, citiem atkal gribas pasildīties, izsvīst. Viss atkarīgs no tā, kāds ir pirtī iešanas mērķis. Protams, var arī katru nedēļu ļauties pirts priekiem – kāpēc gan ne? Ir tāda lieta kā dzimšanas dienas pirtis – dzimšanas dienas laiks un pāris dienas pirms tam ir ļoti labs laiks, lai kaltu jaunus mērķus jaunajam dzīves gadam. Pirtī to ļoti veiksmīgi var izdarīt, lai saprastu, kas man neļauj justies labi. Pirtī tas brīnišķīgi formulējas, jo procesa laikā veidojas sava veida afirmācijas. Cilvēkam tiek lūgts iedomāties, kā viņš jutīsies, kad būs sasniedzis šo mērķi. Uz lāvas izveidojot sajūtas, ka mērķis ir sasniegts, sajūtas nostiprinās un ir vieglāk tās realizēt dzīvē.
Iveta Pičukāne stāsta:
"Man pat ir piemērs, ir bijuši divi gadījumi, kad pilnīgi nejauši ir piepildījušies mērķi. Viens no tiem ir tāds, ka pāris, kas ilgi nav ticis pie bērniņa un izmēģinājuši visādus variantus, ir atbraucis pie mums uz pirti tāpat vien. Kad viņi iebrauc pie mums, pie viņu mašīnas uzreiz nolaižas stārķis, kas parasti no mums ietur lielu distanci. Pāris mani informē, ka nē, viņi jau astoņus gadus ir mēģinājuši tikt pie bērniņa un ir jau samierinājušies ar to, ka tas nav iespējams. Tas nebija viņu mērķis, bet viņi pirts procedūrās tika atbrīvoti no visa iepriekš uzkrātā un pēc kāda laika es saņemu zvanu, ka šim pārim gaidāmi dvīnīši. Nu jau dvīnīši ir diezgan lieli, un ik pa laikam šie cilvēki joprojām brauc uz pirti un meklē šīs sajūtas atkārtoti."
Tādēļ nav tāda nolikuma, cik bieži būtu jāiet pirtī. Galvenais jautājums ir – cik bieži jūs to vēlaties?
Pirts ietekme uz veselību
Pirts nav vienīgās zāles, ko izmantot, ja ir kāda kaite, lai gan lielākoties pareiza un pārdomāta pirtī iešana nekādu ļaunumu nenodarīs. Ir gadījumi, kad pirtī iet nevajadzētu, vai arī to būtu jādara uzmanīgi. Ja runājam par pirtī iešanu gadījumos, ja ir paaugstināts asinsspiediens, tad jāmin, ka pirts regulē asinsspiedienu – zemo paaugstina un augsto pazemina. Tomēr pie ļoti augsta asinsspiediena, kad ir akūts stāvoklis, un arī pie ļoti zema asinsspiediena nedrīkst iet pirtī, jo tādā gadījumā nieres var apstāties un beigt pildīt savu funkciju. Tādēļ pirmās pirtī iešanas reizes ieteicams apmeklēt profesionāla pirtnieka vadībā.
Ja pirtī reibst galva, tas nozīmē, ka kaut kas tiek darīts nepareizi – iespējams, ir pārāk straujas kustības, skābekļa trūkums, vai nepietiekama šķidruma lietošana. Medicīnas zinātņu doktors un psihoterapeits Jānis Ozols stāsta, ka viss tomēr ir atkarīgs no atmosfēras pirtī, no tā, kā jūs gatavojaties šim procesam, no pirtnieka, ar kuru sadarbojaties, un no tā, kādi ir jūsu pirts paradumi. Pirts var veicināt jebko, bet var arī daudz ko saasināt, tāpēc jābūt uzmanīgiem un jāieklausās sevī.
Svarīgi ievērot pirms došanās pirtī!
- Pirtī nekad nesteidzas.
- Pirtī nedrīkst iet tukšā dūšā vai gadījumā, ja esat pārēdies. Ja jūtat izsalkumu, varat apēst kādu augli vai izdzert tasi tējas.
- Nedzeriet aukstus dzērienus, jo tas samazina svīšanu. Labāk dzert siltas tējas.
- Nogurušam cilvēkam pirms pirtī iešanas ieteicams mazliet pavingrot vai paturēt kājas karstā ūdenī.
- Ja esi slims vai ir paaugstināta ķermeņa temperatūra, pirts procedūras nav ieteicamas.
- Pirtī jāņem līdzi tikai dabīgas lietas.
- Jābūt uzmanīgiem ar ēterisko vielu lietošanu – karstumā tās var radīt nopietnus ādas apdegumus.
- Ejot uz pirti, ieteicams ņemt līdzi cepuri, lai galva karsēšanās laikā nepārkarstu. Tāpat noderēs vismaz divi lina dvieļi un frotē dvielis, kurā ietīties un noslaucīties pēc pirts procedūrām. Līdzi var ņemt arī kādu dabisku sūkli, piemēram, sizalu ar nelieliem sariņiem, kā arī skrubjus.
- Nevar lietot gumijas cepurītes, jo tās nospiež asinsvadus, kas var izraisīt galvas sāpes, reiboni vai sliktu dūšu.
- Ūdeni, kurā mērcētas bērza un ozola slotas, var izmantot matu skalošanai.
- Apguļoties kājas novieto augstāk par galvu. Labāk atrasties guļus pozā, jo tad ķermenis sakarst vienmērīgi.
- Ja iespējams, pēršanu uztic pirtniekam.
Pirts savā ziņā ir satikšanās ar sevi, tāpēc esi godīgs pret sevi un ļaujies šim procesam – pārējais notiks pats no sevis.