Pirts tradīcijām ir sena vēsture, un tās Ziemeļeiropā tiek piekoptas jau aptuveni 2000 gadus. Šodien pirts tradīcijas ir būtiska kultūras dzīves sastāvdaļa tādās valstīs kā Latvija, Igaunija, Somija un Krievija. Latviešiem pirts kultūra izsenis bijusi nozīmīga, un gandrīz katrā lauku sētā atradās pirts – vieta, kur attīrīt ne tikai miesu, bet arī prātu un atgūt spēkus.
Pirts veidi
Pasaulē ir sastopamas dažādu veidu pirtis, kuras iedala pēc temperatūras un mitruma līmeņa:
- Sausā gaisa pirtis – temperatūra +60 līdz +120°C, mitrums 5–25%
- Slapjā gaisa jeb tvaika pirtis – temperatūra +50 līdz +85°C, mitrums 80–100%
- Ūdens jeb japāņu pirtis – ūdens temperatūra +30 līdz +52°C
- Īpašas ķermeņa karsēšanas metodes
Latvijā izplatītākās ir slapjā gaisa pirtis, kurās uz karstiem akmeņiem lej ūdeni, radot garaiņus un mitru gaisu.
Ieguvumi, ejot pirtī
Apmeklējot pirti, intensīva svīšana un paātrināta sirdsdarbība palīdz uzlabot asinsriti, kas var samazināt muskuļu sāpes, uzlabot locītavu kustību un atvieglot artrīta sāpes. Cilvēkiem ar astmu pirts var palīdzēt atvērt elpceļus, un karstais gaiss veicina poru atvēršanos, uzlabojot sejas ādas izskatu.
Karstuma ietekmē uzlabojas asinsrite ne tikai ķermenim, bet arī smadzeņu darbībai, kas palīdz nomierināties, samazināt depresiju, uzlabot miegu un vispārējo labsajūtu.
Mīti un patiesība par pirts apmeklējumu
Lai arī pirts apmeklējums piedāvā vairākus ieguvumus, ir izplatīti arī mīti, kuriem vajadzētu pievērst uzmanību:
-
Mīts: Pirts ir piemērota visiem – Pirts nav ieteicama zīdaiņiem, cilvēkiem ar sirdsdarbības traucējumiem vai vaļējām brūcēm, un grūtniecēm pirms pirts apmeklējuma jākonsultējas ar ārstu.
-
Mīts: Svīšana izvada toksīnus no organisma – Svīšana neatbrīvo organismu no toksīniem; toksīni, piemēram, alkohols, dzīvsudrabs un alumīnijs, galvenokārt tiek izvadīti caur nierēm, aknām un zarnām.
-
Mīts: Pirts palīdz atbrīvoties no liekā svara – Pēc pirts apmeklējuma svara samazinājums būs tikai šķidruma zuduma rezultāts, nevis tauku zudums.
Ievēro piesardzību pirtī
Lai izvairītos no negatīvas ietekmes uz veselību, ieteicams ievērot šādus piesardzības pasākumus:
- Izvairies no alkohola pirms un pēc pirts apmeklējuma – Alkohola lietošana palielina atūdeņošanās un aritmijas risku.
- Pavadi pirtī saprātīgu laiku – Pirmajā apmeklējumā pietiks ar 5–10 minūtēm, bet pieredzējušie var uzturēties 20 līdz 30 minūtes.
- Dzer daudz ūdens – Lai kompensētu šķidruma zudumu, dzer daudz ūdens, īpaši pirms un pēc pirts.
- Nelieto smagu maltīti pirms pirts apmeklējuma – Tas var radīt diskomfortu un pasliktināt pašsajūtu.
- Izmanto saunas cepuri – Cepure pasargā galvu no karstuma un rūpējas par matu veselību.
Pirms un pēc pirts apmeklējuma
Pirms pirts apmeklējuma noņem pulksteņus, rotaslietas un citus aksesuārus, lai izvairītos no apdegumiem. Atbrīvo ādu no kosmētikas un ķermeņa losjoniem, un nosusinies pēc dušas. Vislabāk pirti apmeklēt kailam vai piesegties ar dvieli, bet izvairies no sintētikas, jo tā var kairināt ādu.
Esot pirtī, gaisa mitrumu vari palielināt pakāpeniski, sākotnēji turot sausu gaisu un vēlāk uzlejot ūdeni uz karstajiem akmeņiem. Tādējādi svīšana pakāpeniski pieaug.
- Pirmais posms: Uzturies pirtī 5–10 minūtes, tad lēnām atstāj pirti, lai izvairītos no asinsspiediena pazemināšanās.
- Atvēsināšanās: Pēc pirts noskalojies aukstā ūdenī, sākot ar kājām un beidzot ar galvu.
- Otrais posms: Atkārtoti uzturies pirtī 10 minūtes, pēc tam atkal atvēsinies aukstā ūdenī.
- Trešais posms: Noslēgumā uzturies pirtī līdz 15 minūtēm un atvēsinies.
Pēc pirts procedūrām nepieciešams atpūsties un atjaunot šķidrumu organismā, vislabāk ar ūdeni, augu tēju vai augļu un dārzeņu sulu.
Pirts kultūra pasaulē
Pirts tradīcijas ir bagātas un daudzveidīgas, un katrai tautai ir savi unikālie rituāli:
- Latvijā un Krievijā pirts rituālos izmanto slotas, kas izgatavotas no bērza, ozola, liepas un kadiķa zariem. Slotām mēdz pievienot arī dažādus augus, lai stiprinātu enerģiju un veselību.
- Somijā katrai saunai ir savs saunas elfs, kurš it kā rūpējas par tās drošību. Tāpēc somi pirms saunas apmeklējuma lūdz elfa atļauju.
- Japāņu pirtīs, kas pazīstamas kā ūdens pirtis, izmanto koka baseinus, kur ķermenis ir daļēji iegremdēts ūdenī, bet augšdaļa tiek sviedrēta. Japānā ir tradīcija, ka cilvēki ar tetovējumiem nedrīkst ieiet pirtī, jo tetovējumi tiek saistīti ar noziedzību.
- Turku pirtis ir greznas un veidotas no marmora ar skaisti izkaltām akmens soliem un zelta krāniem. Turku pirtīs cilvēki pavada teju pusi dienas, veicot dažādus rituālus.
Lai arī pirts tradīcijas dažādās pasaules vietās atšķiras, to visus vieno spēja sniegt relaksāciju un pozitīvu ietekmi uz veselību. Iesakām sekot līdzi savai pašsajūtai un ievērot pirts etiķeti, lai gūtu maksimālu labumu no pirts apmeklējuma!