Kāpēc “baspēdošana” ir Tev svarīga?

Kāpēc “baspēdošana” ir Tev svarīga?

Cilvēka pēda ir patiesi unikāls evolūcijas radījums. Tā satur 26 kaulus, 33 locītavas un vairāk nekā 100 saites, cīpslas un muskuļus, kuri visi kopā nodrošina efektīvu kustību. Daba ir paredzējusi, ka cilvēka pēda funkcionēs kā spēcīgs, koordinēts instruments, kas ļauj mums pārvietoties un darboties, bet mūsdienu dzīvesveids bieži vien šo dabisko funkcionalitāti apslāpē.

Apavu ietekme uz pēdu funkcionalitāti

Senatnē cilvēki pārvietojās basām kājām, tādējādi nepārtraukti aktivizējot pēdas muskulatūru un uzturot to spēcīgu. Mūsdienās, pateicoties modernajiem apaviem ar dažādiem atbalsta mehānismiem – velves atbalstu, amortizāciju, pronācijas un supinācijas kontroli – pēdai ir jāstrādā ievērojami mazāk. Tas noved pie muskuļu atrofijas, jo muskuļi, kuri netiek aktīvi izmantoti, vājina un zaudē savu funkcionalitāti. Cilvēki, kuri ilgstoši valkā apavus ar atbalsta sistēmām, bieži vien piedzīvo diskomfortu vai pat sāpes, mēģinot staigāt basām kājām, jo pēda vairs nav pieradusi pie dabiskās slodzes.

Atgriešanās pie dabiskuma: Staigāšana basām kājām

Staigāšana basām kājām palīdz atgūt dabiskās kustību spējas un atjaunot pēdas muskulatūras spēku. Daudzas pēdas problēmas, piemēram, plakanā pēda, bieži vien nav strukturāli bojājumi, bet drīzāk rezultāts tam, ka muskuļi ir kļuvuši vāji ilgstošas apavu valkāšanas dēļ. Ar laiku, regulāri trenējot pēdu, muskuļus var atkal nostiprināt, un velve var pacelties atpakaļ savā vietā. Tomēr tas prasa ilgstošu un pakāpenisku darbu – gluži tāpat kā ar jebkuru citu muskuļu trenēšanu.

Kā sākt baso pastaigu praksi?

Sākot staigāt basām kājām, ir svarīgi sākt pakāpeniski. Ja pēda nav pieradusi pie šādas slodzes, sākumā pietiks ar 5–10 minūtēm dienā. Pakāpeniski šo laiku var palielināt, pievienot dažādus pēdu stiprinošus vingrinājumus un pakāpeniski pāriet uz sarežģītākām aktivitātēm, piemēram, skriešanu.

Skriešana basām kājām: atšķirības un ieguvumi

Skriešana basām kājām ir vēl viena aktivitāte, kas var palīdzēt attīstīt pēdas muskulatūru. Skrienot basām kājām, tiek aktivizēti citi muskuļi nekā skrienot ar apaviem, un arī skriešanas tehnika atšķiras. Pēdas kustas pa citām trajektorijām, iesaistot vairāk pēdas un kājas muskuļu grupas. Ir svarīgi skriet basām kājām pakāpeniski, sākot ar īsākiem distanču skrējieniem un uzmanīgi ievērojot ķermeņa signālus.

Sazemēšanās efekts: saikne ar zemi

Papildus muskuļu stiprināšanai, skriešanai un staigāšanai basām kājām ir arī papildu priekšrocība – sazemēšanās efekts. Zemes virsma ir negatīvi lādēta, un cilvēka ķermenim ir nepieciešami brīvie elektroni, lai cīnītos ar brīvajiem radikāļiem un iekaisuma procesiem. Sazemējoties, mēs savienojamies ar zemes enerģiju un tādējādi varam uzlabot veselību un stiprināt imūnsistēmu.

Kā sākt baso skriešanu Latvijā?

Latvijā baso skriešanu popularizē Latvijas Baskāju skriešanas biedrība, kas tika dibināta 2012. gadā. Katru gadu biedrība rīko Baskāju draudzības skrējienu, kur ikviens interesents var izmēģināt skriešanu basām kājām. Tāpat vasaras laikā notiek publiski koptreniņi Mangaļsalas pludmalē. Visi treniņi ir bez maksas, un tā ir lieliska iespēja sākt trenēt pēdu dabisko funkcionalitāti.

Raksta autors: Edgars Rencis, Ginesa rekorda īpašnieks ātrākajā 5 km baso skrējienā pa sniegu.

Atgriezties blogā