Kā elpošana palīdz sadedzināt taukus?

Kā elpošana palīdz sadedzināt taukus?

Šīs raksts nav par drastiskām diētām vai neadekvātām svara zaudēšanas metodēm. Tauku dedzināšana ir normāls process, kuram nevajadzētu saistīties ar toksisku fitnesa kultūru. Tomēr ir jāpatur prātā, ka optimāls ķermeņa svars un metabolisms ir būtiski veselības un labsajūtas nodrošināšanai.

Aptaukošanās ir globāla tendence modernajā pasaulē. 2019. gadā veiktais "Latvijas iedzīvotāju kardiovaskulāro un citu neinfekcijas slimību riska faktoru šķērsgriezuma pētījums" atklāj, ka 34% Latvijas iedzīvotāju ir liekais svars.

Aizvien efektīva brīnumtabletīte bez balakusparādībām nav izgudrota. Arī drastiskas diētas nebūs ilgtermiņa risinājums. Vienīgā atbilde ir dzīvesveida maiņa, kas fokusējas uz holistisku veselību un labsajūtu. Un pats pirmais, ar ko jāsāk, ir elpošana!

Ieteikumos par svara samazināšanu parasti nav minēts nekas par elpošanu. Kaut gan, iespējams, tas ir viens no vienkāršākajiem un efektīvākajiem veidiem, kā gan palielināt tauku vielmaiņu, gan uzlabot gremošanu un tādējādi zaudēt svaru.

Pārmērīga elpošana noved pie liekā svara

Lielākajai daļai cilvēku ikdienā ir ātra un sekla elpošana, kas izjauc veselīgu skābekļa un oglekļa dioksīda līdzsvaru organismā. Pateicoties tam, ir traucēti normāli ķīmiskie procesi organismā. Pirms sāc kārtējo diētu, izmēģini “gaisa diētu”, lai atjaunotu līdzsvaru ķermenī un ļautu holistiski atjaunoties šūnām. Elpojot mazāk, Tu veicini skābekļa un oglekļa dioksīda līdzsvaru organismā, kā rezultātā uzlabojas gremošana un paātrinās vielmaiņa.

Lai iegūtu enerģiju, organisms izmanto taukus un ogļhidrātus. Kalorijas ir veids, kā izmērīt enerģijas daudzumu. Organismā uzkrājas aptuveni 2000-2500 kaloriju no ogļhidrātiem. Savukārt, tauku veidā uzkrātais skaits ir ievērojami lielāks. Tas var svārstīties no aptuveni 50 tūkstošiem kaloriju līdz pat 300 tūkstošiem.

Tauki nevar sadegt bez skābekļa

Ir vairāki pētījumi, kas apstiprina saistību starp plaušu darbības traucējumiem un lieko svaru. Zinātnieki secina, ka indivīdiem ar lieko svaru plaušu tilpums un kapacitāte ir zemāka nekā veseliem indivīdiem.

Tauku rezerves organismā ir aptuveni 50 reižu lielākas nekā ogļhidrātu. Tajās ir gandrīz neierobežots enerģijas daudzums. Tomēr, lai tauki varētu sadalīties, šūnās jābūt skābeklim.

Ja elpošana ir neefektīva, šūnās nonāk mazāk skābekļa un enerģijas ražošanai tiek izmantoti ogļhidrāti. Salīdzinoši nelielais uzkrāto ogļhidrātu daudzums tiek ātri vien izlietots. Tieši tad parādās tieksme pēc cukura.

Saikne starp elpošanas traucējumiem, nogurumu un lieko svaru

Cilvēkiem, kuri cieš no aptaukošanās, ir raksturīgs slikts miegs un zems enerģijas līmenis. Tomēr arī te ir labas ziņas. Ar apzinātiem elpošanas treniņiem jau četru nedēļu laikā var būtiski uzlabot miega kvalitāti, kas pozitīvi ietekmē arī stresa un enerģijas līmeni.

Enerģijas ražošana ar skābekli ir daudz efektīvāka nekā bez skābekļa. Sliktāki elpošanas paradumi nozīmē, ka mazāk skābekļa nonāk muskuļos un orgānos, kā rezultātā šūnās rodas mazāk enerģijas.

Ja skābeklis nav pieejams, tiek saražots līdz pat 16 reižu mazāk enerģijas. Enerģijas krīzi organisms uztver kā nepietiekamu uzturu, lai gan patiesībā organisms cieš no skābekļa trūkuma, nevis barības vielu trūkuma.

Ja parādās tieksme pēc cukura, strādā ar savu elpošanu

Kad samazinās spēja ražot enerģiju ar skābekli, tā tiek kompensēta, palielinot anaerobās (bez skābekļa) enerģijas ražošanu. Ja trūkst skābekļa, vienīgais pieejamais enerģijas ražošanas avots ir cukurs. Mazkustīgs dzīvesveids un pārmērīga vienkāršo ogļhidrātu lietošana apvienojumā ar hiperventilāciju liecina par enerģijas trūkumu.

Kad pēcpusdienā Tevi piemeklē enerģijas izsīkums, pirmā reakcija ir apēst kādu našķi vai enerģizējošu dzērienu. Uzlabojot elpošanas paradumus un tādējādi palielinot savu spēju dedzināt taukus, Tu samazini vajadzību papildināt enerģijas rezerves ar vienkāršajiem ogļhidrātiem un citiem stimulējošiem pārtikas produktiem, piemēram, kafiju, tēju un limonādēm.

Daudzi no vienkāršajiem ogļhidrātiem rada skābu vidi organismā. Piemēram, cukurs rada labvēlīgu augsni mutē esošajām baktērijām. Šo baktēriju radītie atkritumi ir skābi, t. i., ar zemu pH līmeni, kas bojā zobus. Organisma dabīgā reakcija uz skābi radošiem ēdieniem un dzērieniem ir pastiprināta elpošana, jo tā tiek izvadīts vairāk oglekļa dioksīds. Ķermenis cenšas atjaunot neitrālu pH līmeni asinīs. Šādi ēšanas paradumi rada risku sliktiem elpošanas paradumiem un rodas apburtais loks.

Nākošreiz, kad vēlies cukuru vai izjūti zemu enerģijas līmeni, pievērs uzmanību savai elpošanai. Pārliecinies, lai tā ir lēna, dziļa un ritmiska. Vieglākais veids, kā panākt šādu elpošanu, ir pagarināt izelpu un elpot tikai caur degunu.

Vēl viens padoms ir doties ārā, īsā pastaigā. Gaisma dod enerģiju. Ja apvienosi pastaigu ar apzinātu elpošanu, iegūsi dubultā.

Neefektīva elpošana apgrūtina centienus zaudēt svaru

Lai arī kāda būs Tava diēta, ar neefektīvu elpošanu būs grūtāk zaudēt svaru, jo tā izraisa skābekļa trūkumu organismā. Tā kā bez skābekļa taukus nevar pārvērst enerģijā, pie nepareizas elpošanas organisms pārslēdzas no tauku dedzināšanas uz ogļhidrātu dedzināšanu.

Pilnveido savus elpošana paradumus kopā ar Rūdīšanās skolu un uzlabo savas dzīves kvalitāti. Tev ir iespēja piedalīties:

Atgriezties blogā