Izpratne par stāju, kustībām un labsajūtu

Izpratne par stāju, kustībām un labsajūtu

Šodien ir ļoti viegli nekustēties. Strādājam no mājām, iepērkamies internetā, izmantojam piegādi līdz mājas durvīm un reizēs, kad jānokļūst kaut kur tālāk, tad noteikti izmantosim auto. Kā arī slikti laikapstākļi, īpaši ziemā, ir pašsaprotams iemesls, lai neizietu ārā.

Kāpēc gan apgrūtināt sevi un kustēties, ja visu izdarīt no sava dīvāna? Atbildi uz šo jautājumu meklēs podkāsta “Labāks Tu. Dienas mikrodeva” viesi fizioterapeits Jānis Šukajevs un digitāla satura veidotājs un uzņēmējs Elvis Krūze.

Kustības ietekmē labsajūtu

Tieši komforta apstākļos kustības mūsu ikdienā ir vēl svarīgākas nekā jebkad agrāk. Mūsu ķermenis ir radīts, lai kustētos. Ja atstājam novārtā šo pamatvajadzību, mēs apdraudam savu fizisko un mentālo veselību. Nemaz nerunājot par acīmredzamo fizisko ieguvumu, kā muskuļu masas pieaugums, augstāks enerģijas līmenis un spēja paveikt kustēties efektīvāk, būtiska ir arī hormonu ietekme. Sportojot ķermenī izdalās endorfīni, kurus mēdz dēvēt arī par laimes hormoniem. Tie novērš sāpju un diskomforta sajūtu un vairo prieku un labsajūtu. Jo vairāk veselīgu kustību ieviesīsi savā ikdienā, jo vairāk varēsi baudīt laimes hormonu iedarbību.

 Ir nozīme tam, kā tu kusties

Abi raidījuma viesi vienbalsīgi atzīst, ka kustība ir būtiska. Ja esi pieradi pie mazkustīga dzīvesveida, tad labākais, ko darīt, ir meklēt veidus, kā ar mēru ieviest vairāk aktivitātes savā ikdienā. Izmanto kāpnes, ieplāno vairāk pastaigu, atrodi kādu, ar kuru kopā sportot. Iespēju ir daudz, jāsāk tikai rīkoties. Pārejai uz aktīvāku dzīvesveidu nav jābūt pārlieku sarežģītai, bet konsekventai.

Tomēr ir vēl viens interesants aspekts, ko abi raidījuma viesi uzsvēra – būtiski ir kustēties pareizi. Nav nozīme, ka pusgadu regulāri ej uz sporta zāli, ja Tev nav nemazākās nojausmas, ko un kā darīt. Nepareizi izpildīti vingrojumi nedod labumu. Tieši pretēji – tie var pat vēl vairāk kaitēt. Īpaši gadījumos, ja ir jau izveidojušās kādas veselības problēmas. Ja neesi pārliecināts, vai pildi vingrojumus pareizi un kas tieši Tev būtu piemērotāks, tad vienmēr ir vērtīgi pirms tam konsultēties un uzzināt profesionāļa ieteikumus.

Holistiska pieeja veselībai

Apkopojot podkāsta “Labāks Tu. Dienas mikrodeva” epizodē paustās atziņas, kļūst skaidrs, ka kustības un stāja nav tikai fiziski aspekti, bet gan būtiska sastāvdaļa no holistiskas pieejas veselībai. Rūpējoties par savu stāju un kustībām ikdienā, mēs liekam pamatus veselīgākai un pilnvērtīgākai dzīvei.
Klausies pilnu sarunu ar epizodes viesiem, lai uzzinātu vairāk par veselīga un aktīva dzīvesveida priekšrocībām. Brīdinām, ka visticamāk, pēc sarunas noklausīšanās gribēsies piecelties no dīvāna un kārtīgi izkustēties.


Raidījums tapis sadarbībā ar biedrību “Veselīga Latvija”.
Raidījumu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par raidījuma saturu atbild EHR Latviešu Hiti.
#SIF_MAF2023

Atgriezties blogā