Elpot, lai būtu vesels

Elpot, lai būtu vesels

Kad ir parādījušās nopietnas veselības problēmas, esam gatavi tērēt lielas summas, lai ar tām cīnītos. Tomēr ir veidi, kā efektīvi rūpēties par savu veselību pirms ir noteiktas diagnozes vai izjūtams liels diskomforts. Ir pat veids, kā to darīt par brīvu, sev ērtā vietā un laikā, cik bieži vien nepieciešams. Tā ir ELPOŠANA.

Veselīga elpošana ir atslēga uz labāku veselību, izskatu, seksuālo dzīvi un enerģiskāku ikdienu. Savukārt, nepareizi elpošanas paradumi var izraisīt daudzas negatīvas sekas veselībai un labklājībai. Kur problēmas radīsies tieši Tavā ķermenī, ir atkarīgs no individuālajām vājībām.

Galvenās problēmas, kādēļ elpojam nepareizi

 1. Problēmas neapzināšanās. Mēs bieži mēs nemaz neapzināmies, ka elpošana ir traucēta. Tik daudzi no mums nemaz nezina, kas ir pareizi vai nepareizi elpošanas paradumi.
 2. Kur vērsties? Brīdi, kad saproti, ka vēlies strādāt ar elpu, kur meklēt atbalstu? Ja esam konstatējuši ēšanas, miega vai fiziskās veselības nepilnības, ir daudz informācijas un ekspertu pieejami. Bet, kad runa ir par elpošanas paradumu uzlabošanu, atbildes bieži vien nav tik viegli atrodamas.
 3. Nepietiekama izpratne. Pat tad, kad esam nolēmuši uzlabot savus elpošanas, mēs bieži nenovērtējam un neizprotam, cik svarīga patiesībā ir mūsu elpošana un cik daudz tā spēj ietekmēt

Mēs uzņemam 10x vairāk gaisa nekā pārtikas

Dzīve sākas un beidzas ar elpu. Mēs varam izdzīvot bez pārtikas nedēļām ilgi, bet bez gaisa nevaram izdzīvot vairāk par dažām minūtēm.

Katru stundu mēs veicam līdz pat 1000 elpu, apmēram, 24 000 elpu vienā diennaktī. Tie ir 10-20 kg gaisa, kas katru dienu iekļūst un izkļūst no mūsu elpošanas sistēmas. Šis apjoms ir desmit reizes lielāks nekā pārtikas daudzums, ko ēdam. Tas daudz pasaka par to, cik svarīga ir mūsu elpošana. Tomēr ēšanas paradumiem mēs aizvien pievēršam krietni vairāk uzmanības nekā elpošanai.

Kas ir veselīga elpošana?

Veselīga elpošana ir tāda, kas palīdz ķermenim efektīvā veidā veikt fiziskās un mentālās funkcijas. Tā ietver dažādus elpošanas paņēmienus, ar kuriem Tu vari veicināt veselību, labsajūtu, uzlabot sportisko sniegumu un veicināt ķermeņa spēja relaksēties.

Mērķis ir elpot, lai atbalstītu ķermeņa dabiskos procesus. Apzināti pievēršoties savai elpošanai ikdienā, Tu izjutīsi daudzus ieguvumus fiziskajā un mentālajā veselībā.

Veselīga elpošana pievēršas elpas kvalitātei, nevis kvantitātei. Patiesībā lielākā daļa no mums elpo par daudz, tādejādi darot pāri savam ķermenim.

Lai elpošanu padarītu efektīvāku, ir būtiski pievērst uzmanību ieelpas un izelpas dziļumam, tempam un plūsmai. Kontrolējot elpu, Tu palielini skābekļa līmeni organismā, mazini stress un uzlabo vispārējo pašsajūtu.

Veselīga elpošana atklājas apzinātos ikdienas elpošanas paradumos. Tā ir izpratne, cik būtiska elpošana ir visiem dzīves aspektiem – domām, emocijām un ķermeņa funkcijām. Elpa ir labākais stresa, baiļu un sāpju vadības rīks, kāds jebkad ir eksistējis.

12 ieguvumi no elpošanas paradumu uzlabošanas

 1. Vairāk enerģijas
  Enerģijas ražošana ar skābekļa palīdzību ir daudz efektīvāka nekā bez tā. Bez skābekļa tiek iegūti aptuveni 6 % no pieejamās enerģijas, savukārt ar skābekli var iegūt līdz pat 100 % enerģijas no tā paša barības vielu daudzuma.

 2. Liekā svara samazināšana
  Tauki ķermenī sadeg tikai un vienīgi skābekļa klātbūtnē. Neefektīva elpošana samazina skābekļa līmenī šūnās, līdz ar to traucējot tauku dedzināšanas procesu.

 3. Astmas simptomu atvieglošana
  Astma ir slimība, kas sašaurina elpceļus, apgrūtinot elpošanu. Gandrīz visi astmas slimnieki hiperventilē. Apzināta un funkcionāla elpošana ir īpaši būtiska slimības simptomu mazināšanai.

 4. Satraukta prāta nomierināšana
  Mūsu smadzenes ir galvenais skābekļa patērētājs, līdz ar to tas ir orgāns, kas visvairāk cieš no sliktiem elpošanas paradumiem. Ja smadzenēm trūkst skābekļa, tās ir stresa nomāktas. Tajā brīdī nervu sistēma pāriet “cīnīties vai bēgt” režīmā.

 5. Stiprāka sirds
  Sirds atrodas tieši starp plaušām. Tas, kā Tu elpo, ļoti ietekmē sirdi. Piemēram, ja sāc elpot ātrāk, sirds sāks pukstēt straujāk. Saspringta un neritmiska elpošana rada saspringtu un neritmisku un sirdsdarbību. Savukārt, atslābināta elpošana nodrošina mierīgu sirdsdarbību un brīvu asins plūsmu. Tādējādi, uzlabojot elpošanas paradumus, tu vari uzlabot savu sirds veselību.

 6. Taisni zobi un skaists smaids
  Mēles stāvoklim ir liela ietekme uz sejas attīstību. Elpojot caur muti, mēles stāvoklis tiek izmainīts, un tas veicina nevēlamas izmaiņas bērna sejas, zobu un smaida attīstībā.

 7. Labāka seksuālā dzīve
  Vai zināji, ka pastāv cieša saikne starp spēju elpot caur degunu un pilnvērtīgi baudīt seksuālo dzīvi un pacelt savu libido? Zāles “Viagra” izstrādāja, pateicoties pētījumiem par slāpekļa oksīdu (NO). Tā ir viela, kas lielā daudzumā veidojas mūsu degunā. NO līmenis ietekmē dzimumorgānu apasiņošanu.

 8. Labāki sporta rezultāti
  Ja elpošana ir traucēta, Tu nevari skriet, peldēt, braukt ar velosipēdu vai saglabāt spēku un izturību optimālā līmenī. Funkcionāla elpošana ir īpaši būtiska, lai atbalstītu ķermeni fiziskās slodzes laikā.

 9. Labāks miegs
  Mutes elpošana miera stāvoklī automātiski nozīmē hiperventilāciju. Tā izraisa skābekļa trūkumu, sliktu miegu un pazeminātu enerģijas līmeni nākamajā dienā. Ja gribi justies moži no rīta, ir būtiski uzlabot savus elpošanas paradumus.

 10. Emociju stabilizēšana
  Mūsu dabiskā reakcija izjūtot bailes vai saspringumu ir refleksīvi mainīt elpošanu. Izjūtot nepatīkamas emocijas mēs parasti elpojam augstu krūtīs, it kā cenšoties aizbēgt no nepatīkamajām sajūtām, jo visbiežāk tās ir sajūtamas tieši vēderā.

 11. Sāpju mazināšana
  Kad ķermenis ir sasprindzināts, elpošana kļūst sekla un saraustīta. Mainot elpošanu ir iespējams relaksēt ķermeni, efektīvi samazinot sāpes. Tas ir iemesls, kāpēc elpošana bieži tiek izmantota kā līdzeklis sāpju mazināšanai dzemdību laikā.

 12. Garīgās izaugsmes veicināšana
  Elpošana ir savienošanās ar sevi, kad apziņa satiekas ar zemapziņu. Lēna, klusa un ritmiska elpošana ir atslēga, lai savienotos ar savu kodolu un veicinātu garīgo izaugsmi.

 

Ja jūti aicinājumu uzlabot savus elpošanas paradumus un atklāt, kāds potenciāls tajā slēpjas, Rūdīšanās skola piedāvā vairākas iespējas, gan mācīties, gan praktizēt elpot veselīgi un funkcionāli.

Elpošanas ceremonija (pieejams arī abonements) – jaudīga un unikāla elpošanas pieredze, kas savieno prātu ar ķermeni un ļauj aizsniegties līdz zemapziņas līmeņiem.

Elpošanas ceremonija parkā (vasarā) – jaudīga un unikāla elpošanas pieredze, kas savieno prātu ar ķermeni un ļauj aizsniegties līdz zemapziņas līmeņiem. Vasarā šī prakse ir pieejama arī ārā svaigā gaisā. 

Četru dienu elpošanas intensīvs – praktisks kurss, kura laikā uzzināsi visu, kas jāzina par veselīgu elpošanu un izmēģināsi dažādas elpošanas metodes, kuras varēsi praktizēt arī pēc kursa patstāvīgi. 

Vebinārs “Elpošanas māksla un zinātne” – acis un prātu atverošs vebinārs kopā ar Māri Žundu. Šī ir iespēja izprast, elpošanas nozīmi un uzzināt, kā mainīt paradumus un kā sevi atbalstīt šajā procesā. 

Atgriezties blogā